Sverige FYI› Listor› Invånarnas bild› Klimat
Kommuner där flest är nöjda med återvinning nära hemmet 2025
159 kommuner lämnade svar om återvinning nära hemmet 2025 – en annan fråga än den om återvinningscentraler i grannlistan. Riksgenomsnittet för andelen nöjda är 82%.
Källa: SCB ME0003 Senast uppdaterad: 2025
Skillnader anges i %-enheter.
| # | Kommun | Andel nöjda | vs rikssnitt | Utveckling | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Oxelösund Södermanlands län | 92,5% | bättre än riksgenomsnittet +10 | för få år | → |
| 2 | Boxholm Östergötlands län | 91,4% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +7,8 (2023→2025) förbättring | → |
| 3 | Emmaboda Kalmar län | 90,3% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +4,0 (2022→2025) förbättring | → |
| 4 | Ydre Östergötlands län | 90,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | för få år | → |
| 4 | Älvkarleby Uppsala län | 90,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | för få år | → |
| 6 | Lidingö Stockholms län | 89,8% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +3,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 6 | Trosa Södermanlands län | 89,8% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +3,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 8 | Sala Västmanlands län | 89,5% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +1,8 (2022→2025) förbättring | → |
| 9 | Haparanda Norrbottens län | 89,2% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +1,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 10 | Kristinehamn Värmlands län | 88,9% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 10 | Timrå Västernorrlands län | 88,9% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −4,4 (2021→2025) försämring | → |
| 12 | Salem Stockholms län | 88,7% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +2,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 13 | Piteå Norrbottens län | 88,5% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +6,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 14 | Härnösand Västernorrlands län | 88,2% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 14 | Lysekil Västra Götalands län | 88,2% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 14 | Mörbylånga Kalmar län | 88,2% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +2,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 17 | Ale Västra Götalands län | 87,8% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +2,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 17 | Mullsjö Jönköpings län | 87,8% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −1,0 (2022→2025) försämring | → |
| 19 | Borgholm Kalmar län | 87,7% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −0,9 (2021→2025) försämring | → |
| 20 | Gagnef Dalarnas län | 87,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +2,3 (2022→2025) förbättring | → |
| 21 | Arvidsjaur Norrbottens län | 87,4% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +5,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 21 | Norsjö Västerbottens län | 87,4% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +10,6 (2023→2025) förbättring | → |
| 23 | Knivsta Uppsala län | 87,2% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +1,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 24 | Gullspång Västra Götalands län | 87,1% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −1,3 (2021→2025) försämring | → |
| 24 | Gävle Gävleborgs län | 87,1% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +4,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 24 | Tranås Jönköpings län | 87,1% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −0,8 (2022→2025) försämring | → |
| 27 | Boden Norrbottens län | 87,0% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 27 | Luleå Norrbottens län | 87,0% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +4,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 27 | Västervik Kalmar län | 87,0% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +4,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 27 | Åre Jämtlands län | 87,0% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +6,3 (2022→2025) förbättring | → |
| 31 | Vellinge Skåne län | 86,9% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +6,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 32 | Karlskrona Blekinge län | 86,6% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −3,8 (2021→2025) försämring | → |
| 33 | Mjölby Östergötlands län | 86,5% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +2,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 34 | Aneby Jönköpings län | 86,3% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −4,8 (2021→2025) försämring | → |
| 35 | Jönköping Jönköpings län | 86,1% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −0,6 (2021→2025) försämring | → |
| 35 | Lidköping Västra Götalands län | 86,1% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +7,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 35 | Vallentuna Stockholms län | 86,1% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +20,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 38 | Uddevalla Västra Götalands län | 86,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +8,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 39 | Flen Södermanlands län | 85,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 39 | Gnosjö Jönköpings län | 85,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +3,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 39 | Hallstahammar Västmanlands län | 85,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +2,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 39 | Ronneby Blekinge län | 85,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +2,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 39 | Ystad Skåne län | 85,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +2,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 44 | Danderyd Stockholms län | 85,8% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +8,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 44 | Tyresö Stockholms län | 85,8% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −1,9 (2021→2025) försämring | → |
| 46 | Gnesta Södermanlands län | 85,7% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +5,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 46 | Hudiksvall Gävleborgs län | 85,7% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −3,4 (2022→2025) försämring | → |
| 46 | Linköping Östergötlands län | 85,7% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +2,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 46 | Umeå Västerbottens län | 85,7% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +3,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 46 | Östersund Jämtlands län | 85,7% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −0,3 (2021→2025) försämring | → |
| 51 | Nyköping Södermanlands län | 85,6% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +0,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 52 | Gislaved Jönköpings län | 85,5% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −4,8 (2021→2025) försämring | → |
| 52 | Tjörn Västra Götalands län | 85,5% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +0,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 54 | Lund Skåne län | 85,4% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 54 | Motala Östergötlands län | 85,4% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +4,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 56 | Sunne Värmlands län | 85,3% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +0,9 (2022→2025) förbättring | → |
| 57 | Ekerö Stockholms län | 85,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −2,9 (2021→2025) försämring | → |
| 57 | Lindesberg Örebro län | 85,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,0 (2023→2025) förbättring | → |
| 57 | Markaryd Kronobergs län | 85,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 57 | Örebro Örebro län | 85,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +4,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 61 | Nybro Kalmar län | 84,7% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −3,4 (2021→2025) försämring | → |
| 61 | Ulricehamn Västra Götalands län | 84,7% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 63 | Askersund Örebro län | 84,6% | bättre än riksgenomsnittet +2 | för få år | → |
| 63 | Kalmar Kalmar län | 84,6% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 63 | Söderhamn Gävleborgs län | 84,6% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −4,5 (2021→2025) försämring | → |
| 66 | Lycksele Västerbottens län | 84,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +12,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 67 | Ljungby Kronobergs län | 84,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +3,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 68 | Håbo Uppsala län | 84,3% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −0,4 (2021→2025) försämring | → |
| 68 | Svedala Skåne län | 84,3% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −4,6 (2021→2025) försämring | → |
| 70 | Bromölla Skåne län | 83,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −3,1 (2021→2025) försämring | → |
| 70 | Kungsbacka Hallands län | 83,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 72 | Mark Västra Götalands län | 83,8% | bättre än riksgenomsnittet +2 | för få år | → |
| 72 | Sjöbo Skåne län | 83,8% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −6,0 (2021→2025) försämring | → |
| 74 | Staffanstorp Skåne län | 83,7% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 75 | Värmdö Stockholms län | 83,6% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,8 (2021→2025) försämring | → |
| 76 | Vaxholm Stockholms län | 83,5% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 77 | Mölndal Västra Götalands län | 83,3% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 78 | Lekeberg Örebro län | 83,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +17,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 79 | Växjö Kronobergs län | 83,0% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −3,7 (2021→2025) försämring | → |
| 80 | Lomma Skåne län | 82,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −3,1 (2021→2025) försämring | → |
| 80 | Östhammar Uppsala län | 82,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +0,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 82 | Heby Uppsala län | 82,6% | som riket | +0,6 (2022→2025) förbättring | → |
| 83 | Järfälla Stockholms län | 82,5% | som riket | +8,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 84 | Båstad Skåne län | 82,4% | som riket | +8,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 84 | Oskarshamn Kalmar län | 82,4% | som riket | −4,1 (2021→2025) försämring | → |
| 84 | Ragunda Jämtlands län | 82,4% | som riket | −1,3 (2021→2025) försämring | → |
| 84 | Trollhättan Västra Götalands län | 82,4% | som riket | +5,9 (2023→2025) förbättring | → |
| 88 | Nykvarn Stockholms län | 82,3% | som riket | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 88 | Täby Stockholms län | 82,3% | som riket | +6,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 90 | Avesta Dalarnas län | 82,2% | som riket | −2,9 (2021→2025) försämring | → |
| 91 | Göteborg Västra Götalands län | 82,1% | som riket | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 91 | Svenljunga Västra Götalands län | 82,1% | som riket | −5,5 (2023→2025) försämring | → |
| 93 | Borås Västra Götalands län | 82,0% | som riket | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 93 | Hallsberg Örebro län | 82,0% | som riket | −9,6 (2021→2025) försämring | → |
| 95 | Jokkmokk Norrbottens län | 81,9% | som riket | +3,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 95 | Vännäs Västerbottens län | 81,9% | som riket | −2,4 (2021→2025) försämring | → |
| 97 | Kävlinge Skåne län | 81,8% | som riket | +3,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 98 | Robertsfors Västerbottens län | 81,7% | som riket | +4,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 98 | Strängnäs Södermanlands län | 81,7% | som riket | −2,0 (2021→2025) försämring | → |
| 100 | Herrljunga Västra Götalands län | 81,4% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 100 | Malmö Skåne län | 81,4% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −2,0 (2022→2025) försämring | → |
| 100 | Skurup Skåne län | 81,4% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 100 | Säffle Värmlands län | 81,4% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −8,3 (2021→2025) försämring | → |
| 104 | Berg Jämtlands län | 81,2% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −7,2 (2021→2025) försämring | → |
| 104 | Sölvesborg Blekinge län | 81,2% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −4,1 (2022→2025) försämring | → |
| 106 | Värnamo Jönköpings län | 81,1% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +3,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 107 | Botkyrka Stockholms län | 80,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −4,1 (2021→2025) försämring | → |
| 107 | Varberg Hallands län | 80,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +5,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 109 | Mariestad Västra Götalands län | 80,7% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −6,2 (2021→2025) försämring | → |
| 109 | Perstorp Skåne län | 80,7% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −5,2 (2021→2025) försämring | → |
| 109 | Uppsala Uppsala län | 80,7% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −2,0 (2021→2025) försämring | → |
| 112 | Karlstad Värmlands län | 80,6% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −4,3 (2021→2025) försämring | → |
| 113 | Katrineholm Södermanlands län | 80,2% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +0,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 114 | Eskilstuna Södermanlands län | 79,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 114 | Ludvika Dalarnas län | 79,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 116 | Köping Västmanlands län | 79,8% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −7,2 (2021→2025) försämring | → |
| 117 | Skara Västra Götalands län | 79,7% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −5,0 (2021→2025) försämring | → |
| 118 | Falköping Västra Götalands län | 79,6% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −1,1 (2022→2025) försämring | → |
| 119 | Forshaga Värmlands län | 79,3% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 120 | Vetlanda Jönköpings län | 79,1% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 121 | Skövde Västra Götalands län | 79,0% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −5,5 (2021→2025) försämring | → |
| 122 | Storfors Värmlands län | 78,8% | sämre än riksgenomsnittet −3 | för få år | → |
| 123 | Ockelbo Gävleborgs län | 78,7% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +0,4 (2023→2025) förbättring | → |
| 124 | Bengtsfors Västra Götalands län | 78,5% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −5,1 (2021→2025) försämring | → |
| 125 | Tanum Västra Götalands län | 78,4% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −6,4 (2021→2025) försämring | → |
| 126 | Falun Dalarnas län | 78,2% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 126 | Upplands-Bro Stockholms län | 78,2% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +0,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 128 | Klippan Skåne län | 78,0% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +1,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 129 | Sundbyberg Stockholms län | 77,6% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +5,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 129 | Söderköping Östergötlands län | 77,6% | sämre än riksgenomsnittet −5 | för få år | → |
| 131 | Säter Dalarnas län | 77,5% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −4,7 (2021→2025) försämring | → |
| 132 | Trelleborg Skåne län | 77,3% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +1,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 133 | Sundsvall Västernorrlands län | 76,7% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −2,0 (2021→2025) försämring | → |
| 134 | Rättvik Dalarnas län | 76,4% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +0,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 135 | Lessebo Kronobergs län | 76,2% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −11,6 (2021→2025) försämring | → |
| 135 | Svalöv Skåne län | 76,2% | sämre än riksgenomsnittet −6 | för få år | → |
| 137 | Vara Västra Götalands län | 76,1% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −2,8 (2021→2025) försämring | → |
| 138 | Essunga Västra Götalands län | 76,0% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −9,4 (2021→2025) försämring | → |
| 138 | Österåker Stockholms län | 76,0% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +2,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 140 | Gällivare Norrbottens län | 75,8% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −6,5 (2021→2025) försämring | → |
| 141 | Älmhult Kronobergs län | 75,7% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −4,7 (2021→2025) försämring | → |
| 142 | Kinda Östergötlands län | 74,7% | sämre än riksgenomsnittet −7 | −3,3 (2021→2025) försämring | → |
| 143 | Helsingborg Skåne län | 74,1% | sämre än riksgenomsnittet −8 | +0,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 143 | Älvdalen Dalarnas län | 74,1% | sämre än riksgenomsnittet −8 | +6,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 145 | Orsa Dalarnas län | 73,4% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −6,4 (2021→2025) försämring | → |
| 145 | Ängelholm Skåne län | 73,4% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −6,9 (2021→2025) försämring | → |
| 147 | Örkelljunga Skåne län | 73,2% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +2,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 148 | Lilla Edet Västra Götalands län | 72,5% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −3,9 (2021→2025) försämring | → |
| 149 | Nynäshamn Stockholms län | 71,6% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −11,8 (2021→2025) försämring | → |
| 150 | Landskrona Skåne län | 71,2% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −7,3 (2021→2025) försämring | → |
| 151 | Hässleholm Skåne län | 71,1% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −2,5 (2021→2025) försämring | → |
| 152 | Storuman Västerbottens län | 70,9% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +1,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 153 | Götene Västra Götalands län | 70,8% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −11,9 (2021→2025) försämring | → |
| 154 | Huddinge Stockholms län | 70,7% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −4,3 (2021→2025) försämring | → |
| 155 | Kiruna Norrbottens län | 70,5% | sämre än riksgenomsnittet −12 | −0,7 (2023→2025) försämring | → |
| 156 | Södertälje Stockholms län | 69,5% | sämre än riksgenomsnittet −13 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 157 | Enköping Uppsala län | 65,9% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −9,4 (2021→2025) försämring | → |
| 158 | Åstorp Skåne län | 45,4% | sämre än riksgenomsnittet −37 | −10,3 (2021→2025) försämring | → |
| 159 | Nordmaling Västerbottens län | 41,6% | sämre än riksgenomsnittet −41 | −27,2 (2021→2025) försämring | → |
Deltar ej i undersökningen (131)
131 kommuner saknar svar 2025 och kan därför inte rankas.
Alingsås Alvesta Arboga Arjeplog Arvika Bjurholm Bjuv Bollebygd Bollnäs Borlänge Bräcke Burlöv Dals-Ed Degerfors Dorotea Eda Eksjö Eslöv Fagersta Falkenberg Filipstad Finspång Färgelanda Gotland Grums Grästorp Habo Hagfors Halmstad Hammarö Haninge Hedemora Hjo Hofors Hultsfred Hylte Hällefors Härjedalen Härryda Höganäs Högsby Hörby Höör Kalix Karlsborg Karlshamn Karlskoga Kil Kramfors Kristianstad Krokom Kumla Kungsör Kungälv Laholm Laxå Leksand Lerum Ljusdal Ljusnarsberg Malung-Sälen Malå Mellerud Mora Munkedal Munkfors Mönsterås Nacka Nora Norberg Nordanstig Norrköping Norrtälje Nässjö Olofström Orust Osby Ovanåker Pajala Partille Sandviken Sigtuna Simrishamn Skellefteå Skinnskatteberg Smedjebacken Sollefteå Sollentuna Solna Sorsele Sotenäs Stenungsund Stockholm Strömstad Strömsund Surahammar Sävsjö Tibro Tidaholm Tierp Tingsryd Tomelilla Torsby Torsås Tranemo Töreboda Upplands Väsby Uppvidinge Vadstena Vaggeryd Valdemarsvik Vansbro Vilhelmina Vimmerby Vindeln Vingåker Vårgårda Vänersborg Västerås Åmål Ånge Årjäng Åsele Åtvidaberg Älvsbyn Öckerö Ödeshög Örnsköldsvik Östra Göinge Överkalix Övertorneå
Alla 290 kommuner · 159 deltog i 2025 års undersökning
Bäst resultat per år
Se hur resultaten fördelar sig geografiskt i kartvyn