Sverige FYI› Listor› Invånarnas bild› Klimat
Kommuner där flest är nöjda med återvinningscentralerna 2025
Återvinningscentraler för farligt avfall, grovsopor och elektronik skiljer sig från de återvinningsplatser nära hemmet som rankas i grannlistan – frågan här gäller centralernas utbud i kommunen. Riksgenomsnittet för andelen nöjda är 77%, och 159 kommuner rapporterade in sina svar 2025.
Källa: SCB ME0003 Senast uppdaterad: 2025
Skillnader anges i %-enheter.
| # | Kommun | Andel nöjda | vs rikssnitt | Utveckling | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mörbylånga Kalmar län | 94,7% | bättre än riksgenomsnittet +17 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 2 | Vallentuna Stockholms län | 93,6% | bättre än riksgenomsnittet +16 | +57,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 3 | Oxelösund Södermanlands län | 93,5% | bättre än riksgenomsnittet +16 | för få år | → |
| 4 | Härnösand Västernorrlands län | 92,3% | bättre än riksgenomsnittet +15 | −3,6 (2021→2025) försämring | → |
| 5 | Håbo Uppsala län | 91,7% | bättre än riksgenomsnittet +14 | +2,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 6 | Forshaga Värmlands län | 91,6% | bättre än riksgenomsnittet +14 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 7 | Emmaboda Kalmar län | 91,3% | bättre än riksgenomsnittet +14 | +1,0 (2022→2025) förbättring | → |
| 7 | Knivsta Uppsala län | 91,3% | bättre än riksgenomsnittet +14 | −0,4 (2021→2025) försämring | → |
| 9 | Mullsjö Jönköpings län | 91,0% | bättre än riksgenomsnittet +14 | +0,2 (2022→2025) förbättring | → |
| 10 | Lidingö Stockholms län | 90,8% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +3,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 11 | Boxholm Östergötlands län | 90,5% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +3,2 (2023→2025) förbättring | → |
| 12 | Älvkarleby Uppsala län | 90,3% | bättre än riksgenomsnittet +13 | för få år | → |
| 13 | Sölvesborg Blekinge län | 90,1% | bättre än riksgenomsnittet +13 | −3,4 (2022→2025) försämring | → |
| 14 | Askersund Örebro län | 90,0% | bättre än riksgenomsnittet +13 | för få år | → |
| 15 | Arvidsjaur Norrbottens län | 89,9% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +4,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 16 | Skurup Skåne län | 89,8% | bättre än riksgenomsnittet +12 | −2,9 (2021→2025) försämring | → |
| 17 | Nybro Kalmar län | 89,3% | bättre än riksgenomsnittet +12 | −2,2 (2021→2025) försämring | → |
| 18 | Jokkmokk Norrbottens län | 89,2% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +4,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 18 | Trosa Södermanlands län | 89,2% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +4,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 20 | Aneby Jönköpings län | 89,1% | bättre än riksgenomsnittet +12 | −3,1 (2021→2025) försämring | → |
| 20 | Luleå Norrbottens län | 89,1% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +8,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 22 | Lekeberg Örebro län | 88,9% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +14,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 22 | Perstorp Skåne län | 88,9% | bättre än riksgenomsnittet +12 | −2,8 (2021→2025) försämring | → |
| 24 | Salem Stockholms län | 88,8% | bättre än riksgenomsnittet +11 | −3,7 (2021→2025) försämring | → |
| 25 | Klippan Skåne län | 88,7% | bättre än riksgenomsnittet +11 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 25 | Sjöbo Skåne län | 88,7% | bättre än riksgenomsnittet +11 | −3,0 (2021→2025) försämring | → |
| 27 | Strängnäs Södermanlands län | 88,6% | bättre än riksgenomsnittet +11 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 28 | Värmdö Stockholms län | 88,5% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +1,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 28 | Västervik Kalmar län | 88,5% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +4,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 30 | Gnesta Södermanlands län | 88,4% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +1,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 30 | Gnosjö Jönköpings län | 88,4% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +6,7 (2023→2025) förbättring | → |
| 32 | Gislaved Jönköpings län | 88,2% | bättre än riksgenomsnittet +11 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 33 | Ydre Östergötlands län | 87,9% | bättre än riksgenomsnittet +11 | för få år | → |
| 34 | Söderhamn Gävleborgs län | 87,2% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −0,7 (2021→2025) försämring | → |
| 35 | Eskilstuna Södermanlands län | 87,1% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +2,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 35 | Jönköping Jönköpings län | 87,1% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 37 | Oskarshamn Kalmar län | 86,8% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +2,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 38 | Svenljunga Västra Götalands län | 86,7% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −3,2 (2023→2025) försämring | → |
| 38 | Vaxholm Stockholms län | 86,7% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +39,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 40 | Ronneby Blekinge län | 86,4% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −0,9 (2021→2025) försämring | → |
| 41 | Heby Uppsala län | 86,3% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +3,2 (2022→2025) förbättring | → |
| 41 | Timrå Västernorrlands län | 86,3% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +2,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 41 | Varberg Hallands län | 86,3% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 44 | Borås Västra Götalands län | 86,2% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +3,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 44 | Linköping Östergötlands län | 86,2% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −2,8 (2021→2025) försämring | → |
| 44 | Svalöv Skåne län | 86,2% | bättre än riksgenomsnittet +9 | för få år | → |
| 47 | Staffanstorp Skåne län | 86,0% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −0,2 (2021→2025) försämring | → |
| 47 | Tranås Jönköpings län | 86,0% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −5,0 (2022→2025) försämring | → |
| 49 | Trelleborg Skåne län | 85,9% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −0,3 (2021→2025) försämring | → |
| 50 | Storuman Västerbottens län | 85,8% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +6,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 51 | Hallsberg Örebro län | 85,7% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 51 | Örkelljunga Skåne län | 85,7% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 53 | Vännäs Västerbottens län | 85,6% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −1,8 (2021→2025) försämring | → |
| 54 | Mölndal Västra Götalands län | 85,3% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +0,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 55 | Kungsbacka Hallands län | 85,2% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +2,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 56 | Gagnef Dalarnas län | 85,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +5,9 (2022→2025) förbättring | → |
| 56 | Sala Västmanlands län | 85,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −3,0 (2022→2025) försämring | → |
| 58 | Robertsfors Västerbottens län | 84,9% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +9,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 58 | Upplands-Bro Stockholms län | 84,9% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 58 | Älmhult Kronobergs län | 84,9% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +5,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 61 | Ängelholm Skåne län | 84,8% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −3,8 (2021→2025) försämring | → |
| 62 | Motala Östergötlands län | 84,7% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +0,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 63 | Haparanda Norrbottens län | 84,5% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 63 | Karlstad Värmlands län | 84,5% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −1,0 (2021→2025) försämring | → |
| 65 | Storfors Värmlands län | 84,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | för få år | → |
| 65 | Sunne Värmlands län | 84,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −0,7 (2022→2025) försämring | → |
| 67 | Flen Södermanlands län | 84,3% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 67 | Ystad Skåne län | 84,3% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 69 | Svedala Skåne län | 84,2% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 70 | Mjölby Östergötlands län | 83,9% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +1,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 71 | Hässleholm Skåne län | 83,8% | bättre än riksgenomsnittet +6 | ±0,0 (2021→2025) oförändrat | → |
| 71 | Orsa Dalarnas län | 83,8% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +1,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 71 | Söderköping Östergötlands län | 83,8% | bättre än riksgenomsnittet +6 | för få år | → |
| 71 | Tjörn Västra Götalands län | 83,8% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 75 | Lund Skåne län | 83,7% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 76 | Umeå Västerbottens län | 83,6% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 77 | Götene Västra Götalands län | 83,5% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −7,4 (2021→2025) försämring | → |
| 77 | Herrljunga Västra Götalands län | 83,5% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −6,0 (2021→2025) försämring | → |
| 77 | Norsjö Västerbottens län | 83,5% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +6,4 (2023→2025) förbättring | → |
| 80 | Östhammar Uppsala län | 83,4% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +0,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 81 | Borgholm Kalmar län | 83,3% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 81 | Östersund Jämtlands län | 83,3% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 83 | Kristinehamn Värmlands län | 83,2% | bättre än riksgenomsnittet +6 | ±0,0 (2021→2025) oförändrat | → |
| 83 | Vara Västra Götalands län | 83,2% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +1,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 85 | Gullspång Västra Götalands län | 83,0% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +6,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 86 | Falun Dalarnas län | 82,7% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −2,4 (2021→2025) försämring | → |
| 86 | Kalmar Kalmar län | 82,7% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 86 | Tyresö Stockholms län | 82,7% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 89 | Lidköping Västra Götalands län | 82,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +1,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 89 | Värnamo Jönköpings län | 82,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 89 | Växjö Kronobergs län | 82,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 92 | Åre Jämtlands län | 82,3% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +7,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 93 | Mariestad Västra Götalands län | 81,8% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −4,3 (2021→2025) försämring | → |
| 93 | Vellinge Skåne län | 81,8% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +5,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 95 | Hudiksvall Gävleborgs län | 81,7% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −2,0 (2022→2025) försämring | → |
| 96 | Berg Jämtlands län | 81,4% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −2,0 (2021→2025) försämring | → |
| 96 | Lysekil Västra Götalands län | 81,4% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −2,5 (2021→2025) försämring | → |
| 96 | Trollhättan Västra Götalands län | 81,4% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −3,1 (2023→2025) försämring | → |
| 99 | Mark Västra Götalands län | 81,3% | bättre än riksgenomsnittet +4 | för få år | → |
| 100 | Köping Västmanlands län | 81,2% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −3,5 (2021→2025) försämring | → |
| 101 | Falköping Västra Götalands län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −3,5 (2022→2025) försämring | → |
| 101 | Ljungby Kronobergs län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +1,0 (2023→2025) förbättring | → |
| 103 | Hallstahammar Västmanlands län | 80,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +0,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 103 | Karlskrona Blekinge län | 80,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 103 | Nynäshamn Stockholms län | 80,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −4,2 (2021→2025) försämring | → |
| 106 | Örebro Örebro län | 80,8% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −3,8 (2021→2025) försämring | → |
| 107 | Avesta Dalarnas län | 79,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −6,9 (2021→2025) försämring | → |
| 108 | Gävle Gävleborgs län | 78,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 108 | Uppsala Uppsala län | 78,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −3,0 (2021→2025) försämring | → |
| 110 | Piteå Norrbottens län | 78,7% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 111 | Boden Norrbottens län | 78,6% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 112 | Markaryd Kronobergs län | 78,5% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +4,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 113 | Lycksele Västerbottens län | 78,3% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,4 (2021→2025) försämring | → |
| 114 | Lilla Edet Västra Götalands län | 78,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +5,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 114 | Älvdalen Dalarnas län | 78,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +2,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 116 | Landskrona Skåne län | 77,9% | som riket | −7,9 (2021→2025) försämring | → |
| 116 | Ragunda Jämtlands län | 77,9% | som riket | −3,3 (2021→2025) försämring | → |
| 118 | Sundsvall Västernorrlands län | 77,8% | som riket | −3,4 (2021→2025) försämring | → |
| 119 | Botkyrka Stockholms län | 77,6% | som riket | −7,8 (2021→2025) försämring | → |
| 120 | Ulricehamn Västra Götalands län | 77,3% | som riket | +1,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 121 | Södertälje Stockholms län | 76,6% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 122 | Uddevalla Västra Götalands län | 76,2% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 123 | Kävlinge Skåne län | 75,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 124 | Katrineholm Södermanlands län | 75,8% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 124 | Kiruna Norrbottens län | 75,8% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +0,7 (2023→2025) förbättring | → |
| 126 | Täby Stockholms län | 75,6% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +3,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 127 | Helsingborg Skåne län | 74,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −4,5 (2021→2025) försämring | → |
| 127 | Järfälla Stockholms län | 74,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +2,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 127 | Vetlanda Jönköpings län | 74,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −2,2 (2021→2025) försämring | → |
| 130 | Ekerö Stockholms län | 74,7% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +5,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 131 | Säter Dalarnas län | 74,6% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −7,7 (2021→2025) försämring | → |
| 132 | Rättvik Dalarnas län | 74,5% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −8,8 (2021→2025) försämring | → |
| 133 | Tanum Västra Götalands län | 73,9% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 134 | Lessebo Kronobergs län | 73,8% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −12,7 (2021→2025) försämring | → |
| 135 | Österåker Stockholms län | 73,7% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +2,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 136 | Lindesberg Örebro län | 73,6% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +2,5 (2023→2025) förbättring | → |
| 137 | Ale Västra Götalands län | 73,3% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −0,5 (2023→2025) försämring | → |
| 138 | Bengtsfors Västra Götalands län | 72,9% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −5,6 (2021→2025) försämring | → |
| 139 | Skövde Västra Götalands län | 72,6% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −4,8 (2021→2025) försämring | → |
| 140 | Essunga Västra Götalands län | 72,4% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −11,7 (2021→2025) försämring | → |
| 141 | Enköping Uppsala län | 72,0% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −8,6 (2021→2025) försämring | → |
| 142 | Ludvika Dalarnas län | 71,3% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 143 | Åstorp Skåne län | 71,1% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −9,0 (2021→2025) försämring | → |
| 144 | Nyköping Södermanlands län | 70,1% | sämre än riksgenomsnittet −7 | −3,4 (2021→2025) försämring | → |
| 145 | Göteborg Västra Götalands län | 69,7% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −3,0 (2021→2025) försämring | → |
| 146 | Skara Västra Götalands län | 69,5% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −3,2 (2021→2025) försämring | → |
| 147 | Ockelbo Gävleborgs län | 68,8% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −8,3 (2023→2025) försämring | → |
| 148 | Kinda Östergötlands län | 68,7% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −7,0 (2021→2025) försämring | → |
| 149 | Malmö Skåne län | 68,3% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −7,7 (2022→2025) försämring | → |
| 150 | Säffle Värmlands län | 67,8% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −2,2 (2021→2025) försämring | → |
| 151 | Gällivare Norrbottens län | 66,5% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −5,6 (2021→2025) försämring | → |
| 152 | Sundbyberg Stockholms län | 58,7% | sämre än riksgenomsnittet −19 | +11,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 153 | Bromölla Skåne län | 56,2% | sämre än riksgenomsnittet −21 | −16,5 (2021→2025) försämring | → |
| 154 | Danderyd Stockholms län | 48,0% | sämre än riksgenomsnittet −29 | +9,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 155 | Huddinge Stockholms län | 46,4% | sämre än riksgenomsnittet −31 | −28,2 (2021→2025) försämring | → |
| 156 | Nykvarn Stockholms län | 43,1% | sämre än riksgenomsnittet −34 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 157 | Nordmaling Västerbottens län | 37,7% | sämre än riksgenomsnittet −40 | −42,9 (2021→2025) försämring | → |
| 158 | Lomma Skåne län | 35,2% | sämre än riksgenomsnittet −42 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 159 | Båstad Skåne län | 27,0% | sämre än riksgenomsnittet −50 | +11,3 (2021→2025) förbättring | → |
Deltar ej i undersökningen (131)
131 kommuner saknar svar 2025 och kan därför inte rankas.
Alingsås Alvesta Arboga Arjeplog Arvika Bjurholm Bjuv Bollebygd Bollnäs Borlänge Bräcke Burlöv Dals-Ed Degerfors Dorotea Eda Eksjö Eslöv Fagersta Falkenberg Filipstad Finspång Färgelanda Gotland Grums Grästorp Habo Hagfors Halmstad Hammarö Haninge Hedemora Hjo Hofors Hultsfred Hylte Hällefors Härjedalen Härryda Höganäs Högsby Hörby Höör Kalix Karlsborg Karlshamn Karlskoga Kil Kramfors Kristianstad Krokom Kumla Kungsör Kungälv Laholm Laxå Leksand Lerum Ljusdal Ljusnarsberg Malung-Sälen Malå Mellerud Mora Munkedal Munkfors Mönsterås Nacka Nora Norberg Nordanstig Norrköping Norrtälje Nässjö Olofström Orust Osby Ovanåker Pajala Partille Sandviken Sigtuna Simrishamn Skellefteå Skinnskatteberg Smedjebacken Sollefteå Sollentuna Solna Sorsele Sotenäs Stenungsund Stockholm Strömstad Strömsund Surahammar Sävsjö Tibro Tidaholm Tierp Tingsryd Tomelilla Torsby Torsås Tranemo Töreboda Upplands Väsby Uppvidinge Vadstena Vaggeryd Valdemarsvik Vansbro Vilhelmina Vimmerby Vindeln Vingåker Vårgårda Vänersborg Västerås Åmål Ånge Årjäng Åsele Åtvidaberg Älvsbyn Öckerö Ödeshög Örnsköldsvik Östra Göinge Överkalix Övertorneå
Alla 290 kommuner · 159 deltog i 2025 års undersökning
Bäst resultat per år
| År | Kommun | Andel | Av |
|---|---|---|---|
| 2025 | Mörbylånga | 94,7% | 159 |
| 2024 | Arvidsjaur | 94,6% | 128 |
| 2023 | Karlsborg | 95,4% | 162 |
| 2022 | Hjo | 95,3% | 137 |
| 2021 | Härnösand | 95,9% | 161 |
Se hur resultaten fördelar sig geografiskt i kartvyn