Sverige FYI› Listor› Invånarnas bild› Skola & Omsorg
Kommuner där flest är nöjda med grundskolan 2025
Ett urval av kommunens vuxna invånare tillfrågas om hur de upplever grundskolan, oavsett om de själva har barn i skolan. Riksgenomsnittet för andelen nöjda uppgår till 73%, och 159 kommuner deltog i undersökningen 2025.
Källa: SCB ME0003 Senast uppdaterad: 2025
Skillnader anges i %-enheter.
| # | Kommun | Andel nöjda | vs rikssnitt | Utveckling | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ydre Östergötlands län | 93,5% | bättre än riksgenomsnittet +20 | för få år | → |
| 2 | Danderyd Stockholms län | 93,1% | bättre än riksgenomsnittet +20 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 3 | Aneby Jönköpings län | 92,3% | bättre än riksgenomsnittet +19 | −2,1 (2021→2025) försämring | → |
| 4 | Täby Stockholms län | 91,7% | bättre än riksgenomsnittet +18 | +0,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 5 | Lidingö Stockholms län | 89,4% | bättre än riksgenomsnittet +16 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 6 | Vellinge Skåne län | 88,9% | bättre än riksgenomsnittet +16 | +1,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 7 | Staffanstorp Skåne län | 87,4% | bättre än riksgenomsnittet +14 | +5,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 8 | Lund Skåne län | 86,5% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +2,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 8 | Mörbylånga Kalmar län | 86,5% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +1,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 10 | Gagnef Dalarnas län | 86,3% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +4,5 (2022→2025) förbättring | → |
| 11 | Lomma Skåne län | 85,8% | bättre än riksgenomsnittet +13 | −8,5 (2021→2025) försämring | → |
| 12 | Svedala Skåne län | 85,2% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +3,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 13 | Orsa Dalarnas län | 85,1% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +6,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 14 | Jönköping Jönköpings län | 85,0% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +3,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 15 | Kinda Östergötlands län | 84,5% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +7,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 16 | Götene Västra Götalands län | 84,4% | bättre än riksgenomsnittet +11 | −4,1 (2021→2025) försämring | → |
| 16 | Umeå Västerbottens län | 84,4% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 18 | Norsjö Västerbottens län | 84,2% | bättre än riksgenomsnittet +11 | −0,1 (2023→2025) försämring | → |
| 19 | Växjö Kronobergs län | 84,0% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +3,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 20 | Karlstad Värmlands län | 83,6% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 21 | Värmdö Stockholms län | 83,5% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +10,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 22 | Borgholm Kalmar län | 83,4% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 23 | Gnosjö Jönköpings län | 83,0% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +2,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 24 | Vännäs Västerbottens län | 82,9% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −5,6 (2021→2025) försämring | → |
| 25 | Berg Jämtlands län | 82,8% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 26 | Hallstahammar Västmanlands län | 82,7% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 27 | Salem Stockholms län | 82,5% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −5,4 (2021→2025) försämring | → |
| 28 | Boden Norrbottens län | 82,3% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 28 | Ekerö Stockholms län | 82,3% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +4,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 30 | Vaxholm Stockholms län | 82,2% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −2,2 (2021→2025) försämring | → |
| 31 | Kalmar Kalmar län | 81,8% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −6,0 (2021→2025) försämring | → |
| 32 | Boxholm Östergötlands län | 81,5% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +4,1 (2023→2025) förbättring | → |
| 33 | Piteå Norrbottens län | 81,4% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −2,4 (2021→2025) försämring | → |
| 34 | Knivsta Uppsala län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +2,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 35 | Ystad Skåne län | 80,9% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −5,3 (2021→2025) försämring | → |
| 36 | Vallentuna Stockholms län | 80,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −6,3 (2021→2025) försämring | → |
| 36 | Ängelholm Skåne län | 80,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 38 | Sölvesborg Blekinge län | 80,0% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +3,9 (2022→2025) förbättring | → |
| 39 | Oskarshamn Kalmar län | 79,9% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −3,9 (2021→2025) försämring | → |
| 40 | Bengtsfors Västra Götalands län | 79,8% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +2,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 41 | Skövde Västra Götalands län | 79,7% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +3,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 42 | Storfors Värmlands län | 79,6% | bättre än riksgenomsnittet +6 | för få år | → |
| 42 | Sunne Värmlands län | 79,6% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +13,2 (2022→2025) förbättring | → |
| 44 | Luleå Norrbottens län | 79,2% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +4,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 45 | Huddinge Stockholms län | 79,1% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 46 | Lidköping Västra Götalands län | 79,0% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −7,8 (2021→2025) försämring | → |
| 47 | Mölndal Västra Götalands län | 78,7% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +0,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 48 | Gullspång Västra Götalands län | 78,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +1,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 49 | Båstad Skåne län | 78,5% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −8,1 (2021→2025) försämring | → |
| 50 | Enköping Uppsala län | 78,3% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +13,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 51 | Lysekil Västra Götalands län | 78,2% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −4,6 (2021→2025) försämring | → |
| 52 | Nykvarn Stockholms län | 78,1% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +5,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 53 | Värnamo Jönköpings län | 77,7% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 54 | Trosa Södermanlands län | 77,6% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −3,4 (2021→2025) försämring | → |
| 55 | Linköping Östergötlands län | 77,5% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 55 | Sundbyberg Stockholms län | 77,5% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 55 | Älvkarleby Uppsala län | 77,5% | bättre än riksgenomsnittet +4 | för få år | → |
| 58 | Säter Dalarnas län | 77,4% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −1,9 (2021→2025) försämring | → |
| 59 | Tyresö Stockholms län | 77,3% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −9,0 (2021→2025) försämring | → |
| 60 | Vetlanda Jönköpings län | 76,8% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −7,7 (2021→2025) försämring | → |
| 61 | Rättvik Dalarnas län | 76,6% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −8,7 (2021→2025) försämring | → |
| 62 | Nordmaling Västerbottens län | 76,5% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 63 | Ljungby Kronobergs län | 76,4% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −1,5 (2023→2025) försämring | → |
| 63 | Mjölby Östergötlands län | 76,4% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −12,9 (2021→2025) försämring | → |
| 65 | Uppsala Uppsala län | 76,3% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −2,6 (2021→2025) försämring | → |
| 66 | Vara Västra Götalands län | 76,2% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +6,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 67 | Västervik Kalmar län | 76,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −3,4 (2021→2025) försämring | → |
| 68 | Köping Västmanlands län | 75,8% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −7,0 (2021→2025) försämring | → |
| 68 | Tranås Jönköpings län | 75,8% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +3,1 (2022→2025) förbättring | → |
| 70 | Järfälla Stockholms län | 75,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 71 | Falun Dalarnas län | 75,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −5,7 (2021→2025) försämring | → |
| 71 | Österåker Stockholms län | 75,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +10,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 73 | Klippan Skåne län | 75,1% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +5,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 74 | Gislaved Jönköpings län | 74,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 74 | Katrineholm Södermanlands län | 74,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +1,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 74 | Kävlinge Skåne län | 74,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −14,8 (2021→2025) försämring | → |
| 77 | Östersund Jämtlands län | 74,7% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,5 (2021→2025) försämring | → |
| 78 | Arvidsjaur Norrbottens län | 74,5% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,9 (2021→2025) försämring | → |
| 78 | Robertsfors Västerbottens län | 74,5% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −1,8 (2021→2025) försämring | → |
| 80 | Älmhult Kronobergs län | 74,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −1,3 (2021→2025) försämring | → |
| 81 | Timrå Västernorrlands län | 74,0% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −12,3 (2021→2025) försämring | → |
| 81 | Örkelljunga Skåne län | 74,0% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +9,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 83 | Skurup Skåne län | 73,8% | som riket | −3,6 (2021→2025) försämring | → |
| 84 | Malmö Skåne län | 73,6% | som riket | +15,2 (2022→2025) förbättring | → |
| 85 | Härnösand Västernorrlands län | 73,4% | som riket | −4,9 (2021→2025) försämring | → |
| 86 | Kungsbacka Hallands län | 73,3% | som riket | −10,7 (2021→2025) försämring | → |
| 87 | Forshaga Värmlands län | 73,2% | som riket | −8,0 (2021→2025) försämring | → |
| 88 | Borås Västra Götalands län | 73,1% | som riket | −3,0 (2021→2025) försämring | → |
| 88 | Nybro Kalmar län | 73,1% | som riket | −7,1 (2021→2025) försämring | → |
| 90 | Markaryd Kronobergs län | 72,9% | som riket | −3,3 (2021→2025) försämring | → |
| 90 | Skara Västra Götalands län | 72,9% | som riket | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 92 | Karlskrona Blekinge län | 72,8% | som riket | −8,1 (2021→2025) försämring | → |
| 92 | Trollhättan Västra Götalands län | 72,8% | som riket | +2,1 (2023→2025) förbättring | → |
| 94 | Falköping Västra Götalands län | 72,6% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +7,7 (2022→2025) förbättring | → |
| 95 | Storuman Västerbottens län | 72,1% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −9,2 (2021→2025) försämring | → |
| 96 | Ale Västra Götalands län | 71,8% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +3,5 (2023→2025) förbättring | → |
| 96 | Emmaboda Kalmar län | 71,8% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −0,1 (2022→2025) försämring | → |
| 96 | Örebro Örebro län | 71,8% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −3,7 (2021→2025) försämring | → |
| 99 | Botkyrka Stockholms län | 71,6% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +0,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 99 | Lycksele Västerbottens län | 71,6% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −8,6 (2021→2025) försämring | → |
| 101 | Mariestad Västra Götalands län | 71,2% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −10,0 (2021→2025) försämring | → |
| 102 | Gävle Gävleborgs län | 71,0% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −4,7 (2021→2025) försämring | → |
| 103 | Södertälje Stockholms län | 70,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +12,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 103 | Uddevalla Västra Götalands län | 70,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −4,0 (2021→2025) försämring | → |
| 105 | Åstorp Skåne län | 70,8% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −9,1 (2021→2025) försämring | → |
| 106 | Hallsberg Örebro län | 70,4% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +7,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 107 | Helsingborg Skåne län | 70,3% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −4,6 (2021→2025) försämring | → |
| 108 | Svalöv Skåne län | 70,2% | sämre än riksgenomsnittet −3 | för få år | → |
| 109 | Jokkmokk Norrbottens län | 69,6% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −0,7 (2021→2025) försämring | → |
| 109 | Upplands-Bro Stockholms län | 69,6% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −3,2 (2021→2025) försämring | → |
| 111 | Varberg Hallands län | 69,5% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −7,2 (2021→2025) försämring | → |
| 112 | Landskrona Skåne län | 69,1% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −17,4 (2021→2025) försämring | → |
| 112 | Ronneby Blekinge län | 69,1% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −4,2 (2021→2025) försämring | → |
| 114 | Sundsvall Västernorrlands län | 68,9% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 115 | Kristinehamn Värmlands län | 68,5% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −8,1 (2021→2025) försämring | → |
| 115 | Trelleborg Skåne län | 68,5% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −5,5 (2021→2025) försämring | → |
| 117 | Herrljunga Västra Götalands län | 68,4% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −16,5 (2021→2025) försämring | → |
| 118 | Heby Uppsala län | 68,3% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +7,2 (2022→2025) förbättring | → |
| 119 | Motala Östergötlands län | 68,1% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −8,3 (2021→2025) försämring | → |
| 120 | Göteborg Västra Götalands län | 67,8% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +2,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 121 | Gnesta Södermanlands län | 67,6% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +6,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 121 | Hudiksvall Gävleborgs län | 67,6% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −2,6 (2022→2025) försämring | → |
| 123 | Tjörn Västra Götalands län | 67,2% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +11,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 124 | Lessebo Kronobergs län | 66,6% | sämre än riksgenomsnittet −7 | +8,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 125 | Söderköping Östergötlands län | 65,5% | sämre än riksgenomsnittet −8 | för få år | → |
| 126 | Tanum Västra Götalands län | 65,4% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −4,3 (2021→2025) försämring | → |
| 127 | Åre Jämtlands län | 65,1% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −11,3 (2022→2025) försämring | → |
| 128 | Älvdalen Dalarnas län | 64,9% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −2,4 (2021→2025) försämring | → |
| 129 | Hässleholm Skåne län | 64,5% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −6,9 (2021→2025) försämring | → |
| 129 | Strängnäs Södermanlands län | 64,5% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −4,5 (2021→2025) försämring | → |
| 129 | Söderhamn Gävleborgs län | 64,5% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −4,6 (2021→2025) försämring | → |
| 132 | Oxelösund Södermanlands län | 63,7% | sämre än riksgenomsnittet −10 | för få år | → |
| 133 | Avesta Dalarnas län | 63,3% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −9,1 (2021→2025) försämring | → |
| 134 | Essunga Västra Götalands län | 63,2% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −19,0 (2021→2025) försämring | → |
| 135 | Lekeberg Örebro län | 63,1% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −10,6 (2021→2025) försämring | → |
| 136 | Mark Västra Götalands län | 62,7% | sämre än riksgenomsnittet −11 | för få år | → |
| 137 | Ockelbo Gävleborgs län | 62,5% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +17,6 (2023→2025) förbättring | → |
| 138 | Eskilstuna Södermanlands län | 62,0% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −7,5 (2021→2025) försämring | → |
| 139 | Haparanda Norrbottens län | 61,0% | sämre än riksgenomsnittet −12 | −14,8 (2021→2025) försämring | → |
| 140 | Askersund Örebro län | 60,9% | sämre än riksgenomsnittet −12 | för få år | → |
| 141 | Håbo Uppsala län | 60,6% | sämre än riksgenomsnittet −13 | −8,2 (2021→2025) försämring | → |
| 142 | Ulricehamn Västra Götalands län | 60,5% | sämre än riksgenomsnittet −13 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 143 | Mullsjö Jönköpings län | 59,3% | sämre än riksgenomsnittet −14 | −3,6 (2022→2025) försämring | → |
| 144 | Bromölla Skåne län | 59,2% | sämre än riksgenomsnittet −14 | −14,6 (2021→2025) försämring | → |
| 145 | Östhammar Uppsala län | 58,6% | sämre än riksgenomsnittet −15 | −11,2 (2021→2025) försämring | → |
| 146 | Nyköping Södermanlands län | 58,2% | sämre än riksgenomsnittet −15 | −10,5 (2021→2025) försämring | → |
| 146 | Säffle Värmlands län | 58,2% | sämre än riksgenomsnittet −15 | −20,1 (2021→2025) försämring | → |
| 148 | Nynäshamn Stockholms län | 58,1% | sämre än riksgenomsnittet −15 | +9,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 149 | Svenljunga Västra Götalands län | 57,3% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −9,4 (2023→2025) försämring | → |
| 150 | Sjöbo Skåne län | 56,4% | sämre än riksgenomsnittet −17 | −4,9 (2021→2025) försämring | → |
| 151 | Lindesberg Örebro län | 56,3% | sämre än riksgenomsnittet −17 | −7,4 (2023→2025) försämring | → |
| 152 | Ludvika Dalarnas län | 54,7% | sämre än riksgenomsnittet −19 | −9,6 (2021→2025) försämring | → |
| 153 | Lilla Edet Västra Götalands län | 54,5% | sämre än riksgenomsnittet −19 | +11,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 154 | Sala Västmanlands län | 52,7% | sämre än riksgenomsnittet −21 | +4,5 (2022→2025) förbättring | → |
| 155 | Perstorp Skåne län | 48,3% | sämre än riksgenomsnittet −25 | −17,9 (2021→2025) försämring | → |
| 156 | Ragunda Jämtlands län | 45,0% | sämre än riksgenomsnittet −28 | −32,9 (2021→2025) försämring | → |
| 157 | Flen Södermanlands län | 41,1% | sämre än riksgenomsnittet −32 | −23,7 (2021→2025) försämring | → |
| 158 | Kiruna Norrbottens län | 39,5% | sämre än riksgenomsnittet −34 | +2,6 (2023→2025) förbättring | → |
| 159 | Gällivare Norrbottens län | 27,8% | sämre än riksgenomsnittet −45 | −23,9 (2021→2025) försämring | → |
Deltar ej i undersökningen (131)
131 kommuner saknar svar 2025 och kan därför inte rankas.
Alingsås Alvesta Arboga Arjeplog Arvika Bjurholm Bjuv Bollebygd Bollnäs Borlänge Bräcke Burlöv Dals-Ed Degerfors Dorotea Eda Eksjö Eslöv Fagersta Falkenberg Filipstad Finspång Färgelanda Gotland Grums Grästorp Habo Hagfors Halmstad Hammarö Haninge Hedemora Hjo Hofors Hultsfred Hylte Hällefors Härjedalen Härryda Höganäs Högsby Hörby Höör Kalix Karlsborg Karlshamn Karlskoga Kil Kramfors Kristianstad Krokom Kumla Kungsör Kungälv Laholm Laxå Leksand Lerum Ljusdal Ljusnarsberg Malung-Sälen Malå Mellerud Mora Munkedal Munkfors Mönsterås Nacka Nora Norberg Nordanstig Norrköping Norrtälje Nässjö Olofström Orust Osby Ovanåker Pajala Partille Sandviken Sigtuna Simrishamn Skellefteå Skinnskatteberg Smedjebacken Sollefteå Sollentuna Solna Sorsele Sotenäs Stenungsund Stockholm Strömstad Strömsund Surahammar Sävsjö Tibro Tidaholm Tierp Tingsryd Tomelilla Torsby Torsås Tranemo Töreboda Upplands Väsby Uppvidinge Vadstena Vaggeryd Valdemarsvik Vansbro Vilhelmina Vimmerby Vindeln Vingåker Vårgårda Vänersborg Västerås Åmål Ånge Årjäng Åsele Åtvidaberg Älvsbyn Öckerö Ödeshög Örnsköldsvik Östra Göinge Överkalix Övertorneå
Alla 290 kommuner · 159 deltog i 2025 års undersökning
Bäst resultat per år
| År | Kommun | Andel | Av |
|---|---|---|---|
| 2025 | Ydre | 93,5% | 159 |
| 2024 | Arvidsjaur | 87,5% | 128 |
| 2023 | Nordmaling och Täby | 89,2% | 162 |
| 2022 | Lomma | 94,8% | 137 |
| 2021 | Aneby | 94,4% | 161 |
Se hur resultaten fördelar sig geografiskt i kartvyn