Sverige FYI› Listor› Invånarnas bild› Natur & Fritid
Kommuner där flest är nöjda med idrottsanläggningarna 2025
Hur nöjda invånarna är med möjligheten att nyttja kommunens idrotts- och motionsanläggningar mäts på en fyrgradig skala, från mycket dåligt till mycket bra. 159 kommuner deltog i mätningen 2025, och andelen nöjda i riket är 79%.
Källa: SCB ME0003 Senast uppdaterad: 2025
Skillnader anges i %-enheter.
| # | Kommun | Andel nöjda | vs rikssnitt | Utveckling | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Vallentuna Stockholms län | 91,6% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +6,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 2 | Trollhättan Västra Götalands län | 91,3% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +1,0 (2023→2025) förbättring | → |
| 3 | Sundbyberg Stockholms län | 91,1% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +9,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 4 | Oxelösund Södermanlands län | 91,0% | bättre än riksgenomsnittet +12 | för få år | → |
| 5 | Trosa Södermanlands län | 90,6% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 6 | Vara Västra Götalands län | 90,2% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +3,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 7 | Hallsberg Örebro län | 90,1% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 8 | Strängnäs Södermanlands län | 89,4% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +15,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 9 | Skara Västra Götalands län | 88,8% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +3,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 10 | Lidköping Västra Götalands län | 88,7% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +5,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 11 | Österåker Stockholms län | 88,5% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +3,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 12 | Ulricehamn Västra Götalands län | 87,8% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 13 | Mjölby Östergötlands län | 87,7% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 14 | Knivsta Uppsala län | 87,3% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +4,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 15 | Danderyd Stockholms län | 87,2% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +4,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 15 | Enköping Uppsala län | 87,2% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +6,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 17 | Borås Västra Götalands län | 86,8% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −0,3 (2021→2025) försämring | → |
| 17 | Boxholm Östergötlands län | 86,8% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +4,4 (2023→2025) förbättring | → |
| 19 | Katrineholm Södermanlands län | 86,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +6,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 19 | Nordmaling Västerbottens län | 86,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +11,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 21 | Karlstad Värmlands län | 86,3% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −1,9 (2021→2025) försämring | → |
| 21 | Täby Stockholms län | 86,3% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +5,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 23 | Gnosjö Jönköpings län | 86,2% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −3,8 (2023→2025) försämring | → |
| 23 | Perstorp Skåne län | 86,2% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +7,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 25 | Borgholm Kalmar län | 86,1% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −0,4 (2021→2025) försämring | → |
| 26 | Mölndal Västra Götalands län | 86,0% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +12,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 27 | Skövde Västra Götalands län | 85,9% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −3,4 (2021→2025) försämring | → |
| 28 | Klippan Skåne län | 85,7% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 29 | Timrå Västernorrlands län | 85,6% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 30 | Härnösand Västernorrlands län | 85,4% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 31 | Säffle Värmlands län | 85,2% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −2,1 (2021→2025) försämring | → |
| 32 | Lysekil Västra Götalands län | 84,6% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +5,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 33 | Järfälla Stockholms län | 84,5% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 34 | Jönköping Jönköpings län | 84,3% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +5,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 34 | Markaryd Kronobergs län | 84,3% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +3,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 36 | Lund Skåne län | 84,2% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +1,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 37 | Falköping Västra Götalands län | 84,1% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −2,7 (2022→2025) försämring | → |
| 38 | Linköping Östergötlands län | 84,0% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +7,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 39 | Helsingborg Skåne län | 83,9% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +3,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 40 | Nyköping Södermanlands län | 83,7% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +3,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 41 | Kungsbacka Hallands län | 83,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 41 | Varberg Hallands län | 83,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +9,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 41 | Vellinge Skåne län | 83,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +13,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 41 | Växjö Kronobergs län | 83,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +4,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 45 | Örkelljunga Skåne län | 83,4% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +0,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 46 | Landskrona Skåne län | 83,3% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +6,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 47 | Säter Dalarnas län | 83,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 47 | Uppsala Uppsala län | 83,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +4,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 49 | Malmö Skåne län | 82,5% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +1,9 (2022→2025) förbättring | → |
| 49 | Svenljunga Västra Götalands län | 82,5% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −3,6 (2023→2025) försämring | → |
| 51 | Eskilstuna Södermanlands län | 82,3% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 51 | Kristinehamn Värmlands län | 82,3% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +0,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 51 | Sundsvall Västernorrlands län | 82,3% | bättre än riksgenomsnittet +3 | ±0,0 (2021→2025) oförändrat | → |
| 54 | Ljungby Kronobergs län | 82,1% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,1 (2023→2025) förbättring | → |
| 54 | Lycksele Västerbottens län | 82,1% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −3,3 (2021→2025) försämring | → |
| 56 | Lidingö Stockholms län | 81,9% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +6,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 57 | Rättvik Dalarnas län | 81,7% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −4,7 (2021→2025) försämring | → |
| 58 | Ystad Skåne län | 81,6% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 59 | Luleå Norrbottens län | 81,5% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +2,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 60 | Tranås Jönköpings län | 81,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +3,7 (2022→2025) förbättring | → |
| 61 | Emmaboda Kalmar län | 81,3% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −2,8 (2022→2025) försämring | → |
| 62 | Ekerö Stockholms län | 81,1% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +19,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 62 | Heby Uppsala län | 81,1% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +9,8 (2022→2025) förbättring | → |
| 64 | Falun Dalarnas län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −5,7 (2021→2025) försämring | → |
| 64 | Sjöbo Skåne län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −1,9 (2021→2025) försämring | → |
| 66 | Tyresö Stockholms län | 80,8% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −3,9 (2021→2025) försämring | → |
| 67 | Kalmar Kalmar län | 80,6% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −5,6 (2021→2025) försämring | → |
| 68 | Ängelholm Skåne län | 80,4% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −1,9 (2021→2025) försämring | → |
| 69 | Bromölla Skåne län | 80,2% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 69 | Forshaga Värmlands län | 80,2% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +5,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 71 | Köping Västmanlands län | 80,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +2,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 72 | Göteborg Västra Götalands län | 80,0% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 73 | Staffanstorp Skåne län | 79,9% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +9,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 74 | Herrljunga Västra Götalands län | 79,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −4,1 (2021→2025) försämring | → |
| 74 | Västervik Kalmar län | 79,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 76 | Lindesberg Örebro län | 79,7% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +1,9 (2023→2025) förbättring | → |
| 77 | Örebro Örebro län | 79,6% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −4,7 (2021→2025) försämring | → |
| 78 | Värmdö Stockholms län | 79,1% | som riket | +2,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 79 | Nybro Kalmar län | 78,9% | som riket | −10,4 (2021→2025) försämring | → |
| 80 | Boden Norrbottens län | 78,6% | som riket | −7,8 (2021→2025) försämring | → |
| 80 | Upplands-Bro Stockholms län | 78,6% | som riket | +8,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 82 | Gislaved Jönköpings län | 78,5% | som riket | −3,5 (2021→2025) försämring | → |
| 82 | Östersund Jämtlands län | 78,5% | som riket | +1,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 84 | Norsjö Västerbottens län | 78,1% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −4,4 (2023→2025) försämring | → |
| 85 | Flen Södermanlands län | 77,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +6,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 86 | Avesta Dalarnas län | 77,6% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −11,8 (2021→2025) försämring | → |
| 87 | Piteå Norrbottens län | 77,5% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −6,4 (2021→2025) försämring | → |
| 87 | Åre Jämtlands län | 77,5% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −1,5 (2022→2025) försämring | → |
| 89 | Aneby Jönköpings län | 77,3% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 90 | Söderhamn Gävleborgs län | 77,1% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −6,6 (2021→2025) försämring | → |
| 91 | Vetlanda Jönköpings län | 77,0% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −6,6 (2021→2025) försämring | → |
| 92 | Botkyrka Stockholms län | 76,8% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +1,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 93 | Mark Västra Götalands län | 76,6% | sämre än riksgenomsnittet −2 | för få år | → |
| 94 | Håbo Uppsala län | 76,3% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +11,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 95 | Sala Västmanlands län | 76,2% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +1,3 (2022→2025) förbättring | → |
| 96 | Jokkmokk Norrbottens län | 75,9% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +4,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 97 | Huddinge Stockholms län | 75,8% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +6,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 97 | Vännäs Västerbottens län | 75,8% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +8,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 99 | Storfors Värmlands län | 75,7% | sämre än riksgenomsnittet −3 | för få år | → |
| 100 | Ockelbo Gävleborgs län | 75,6% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −2,1 (2023→2025) försämring | → |
| 101 | Trelleborg Skåne län | 75,5% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 102 | Lessebo Kronobergs län | 75,2% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +5,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 103 | Mariestad Västra Götalands län | 75,1% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −4,8 (2021→2025) försämring | → |
| 104 | Värnamo Jönköpings län | 74,5% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −6,5 (2021→2025) försämring | → |
| 105 | Umeå Västerbottens län | 74,2% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −8,1 (2021→2025) försämring | → |
| 106 | Vaxholm Stockholms län | 74,1% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +5,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 107 | Älvkarleby Uppsala län | 73,6% | sämre än riksgenomsnittet −5 | för få år | → |
| 108 | Lomma Skåne län | 73,2% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −4,2 (2021→2025) försämring | → |
| 109 | Ydre Östergötlands län | 72,9% | sämre än riksgenomsnittet −6 | för få år | → |
| 110 | Gnesta Södermanlands län | 72,8% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −9,1 (2021→2025) försämring | → |
| 111 | Hudiksvall Gävleborgs län | 72,2% | sämre än riksgenomsnittet −7 | +7,0 (2022→2025) förbättring | → |
| 112 | Gävle Gävleborgs län | 72,0% | sämre än riksgenomsnittet −7 | −5,3 (2021→2025) försämring | → |
| 112 | Älvdalen Dalarnas län | 72,0% | sämre än riksgenomsnittet −7 | +0,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 114 | Gullspång Västra Götalands län | 71,6% | sämre än riksgenomsnittet −7 | +2,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 114 | Älmhult Kronobergs län | 71,6% | sämre än riksgenomsnittet −7 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 116 | Essunga Västra Götalands län | 71,0% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −2,4 (2021→2025) försämring | → |
| 117 | Robertsfors Västerbottens län | 70,2% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 118 | Berg Jämtlands län | 70,1% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +6,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 118 | Sölvesborg Blekinge län | 70,1% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +3,6 (2022→2025) förbättring | → |
| 120 | Arvidsjaur Norrbottens län | 70,0% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +1,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 120 | Oskarshamn Kalmar län | 70,0% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −12,8 (2021→2025) försämring | → |
| 122 | Södertälje Stockholms län | 69,4% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −5,3 (2021→2025) försämring | → |
| 123 | Mörbylånga Kalmar län | 69,2% | sämre än riksgenomsnittet −10 | +4,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 124 | Ale Västra Götalands län | 68,9% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −3,7 (2023→2025) försämring | → |
| 125 | Ludvika Dalarnas län | 68,8% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −12,6 (2021→2025) försämring | → |
| 125 | Nynäshamn Stockholms län | 68,8% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 127 | Haparanda Norrbottens län | 68,2% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +8,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 128 | Kävlinge Skåne län | 68,0% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −7,8 (2021→2025) försämring | → |
| 129 | Motala Östergötlands län | 67,8% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −4,2 (2021→2025) försämring | → |
| 130 | Östhammar Uppsala län | 67,6% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +7,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 131 | Karlskrona Blekinge län | 66,6% | sämre än riksgenomsnittet −12 | −8,7 (2021→2025) försämring | → |
| 132 | Gagnef Dalarnas län | 66,3% | sämre än riksgenomsnittet −13 | +4,8 (2022→2025) förbättring | → |
| 132 | Mullsjö Jönköpings län | 66,3% | sämre än riksgenomsnittet −13 | −22,0 (2022→2025) försämring | → |
| 134 | Tjörn Västra Götalands län | 66,1% | sämre än riksgenomsnittet −13 | +5,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 135 | Skurup Skåne län | 66,0% | sämre än riksgenomsnittet −13 | +3,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 136 | Sunne Värmlands län | 65,9% | sämre än riksgenomsnittet −13 | −1,1 (2022→2025) försämring | → |
| 137 | Salem Stockholms län | 65,5% | sämre än riksgenomsnittet −13 | −13,7 (2021→2025) försämring | → |
| 138 | Båstad Skåne län | 64,6% | sämre än riksgenomsnittet −14 | −4,5 (2021→2025) försämring | → |
| 139 | Svedala Skåne län | 64,3% | sämre än riksgenomsnittet −15 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 140 | Orsa Dalarnas län | 64,1% | sämre än riksgenomsnittet −15 | +11,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 141 | Ronneby Blekinge län | 63,6% | sämre än riksgenomsnittet −15 | −3,4 (2021→2025) försämring | → |
| 142 | Hallstahammar Västmanlands län | 62,8% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −15,8 (2021→2025) försämring | → |
| 143 | Hässleholm Skåne län | 62,3% | sämre än riksgenomsnittet −17 | −11,5 (2021→2025) försämring | → |
| 144 | Uddevalla Västra Götalands län | 62,1% | sämre än riksgenomsnittet −17 | +2,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 145 | Söderköping Östergötlands län | 61,6% | sämre än riksgenomsnittet −17 | för få år | → |
| 146 | Kiruna Norrbottens län | 60,8% | sämre än riksgenomsnittet −18 | −12,0 (2023→2025) försämring | → |
| 146 | Åstorp Skåne län | 60,8% | sämre än riksgenomsnittet −18 | −3,6 (2021→2025) försämring | → |
| 148 | Askersund Örebro län | 60,3% | sämre än riksgenomsnittet −19 | för få år | → |
| 149 | Storuman Västerbottens län | 58,4% | sämre än riksgenomsnittet −21 | −12,4 (2021→2025) försämring | → |
| 150 | Nykvarn Stockholms län | 56,4% | sämre än riksgenomsnittet −23 | +13,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 151 | Gällivare Norrbottens län | 53,8% | sämre än riksgenomsnittet −25 | −8,7 (2021→2025) försämring | → |
| 152 | Tanum Västra Götalands län | 53,1% | sämre än riksgenomsnittet −26 | −6,5 (2021→2025) försämring | → |
| 153 | Kinda Östergötlands län | 51,5% | sämre än riksgenomsnittet −27 | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 154 | Svalöv Skåne län | 51,4% | sämre än riksgenomsnittet −28 | för få år | → |
| 155 | Lekeberg Örebro län | 51,3% | sämre än riksgenomsnittet −28 | −3,7 (2021→2025) försämring | → |
| 156 | Bengtsfors Västra Götalands län | 51,1% | sämre än riksgenomsnittet −28 | −23,2 (2021→2025) försämring | → |
| 157 | Ragunda Jämtlands län | 48,6% | sämre än riksgenomsnittet −30 | −4,3 (2021→2025) försämring | → |
| 158 | Götene Västra Götalands län | 46,1% | sämre än riksgenomsnittet −33 | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 159 | Lilla Edet Västra Götalands län | 42,1% | sämre än riksgenomsnittet −37 | ±0,0 (2021→2025) oförändrat | → |
Deltar ej i undersökningen (131)
131 kommuner saknar svar 2025 och kan därför inte rankas.
Alingsås Alvesta Arboga Arjeplog Arvika Bjurholm Bjuv Bollebygd Bollnäs Borlänge Bräcke Burlöv Dals-Ed Degerfors Dorotea Eda Eksjö Eslöv Fagersta Falkenberg Filipstad Finspång Färgelanda Gotland Grums Grästorp Habo Hagfors Halmstad Hammarö Haninge Hedemora Hjo Hofors Hultsfred Hylte Hällefors Härjedalen Härryda Höganäs Högsby Hörby Höör Kalix Karlsborg Karlshamn Karlskoga Kil Kramfors Kristianstad Krokom Kumla Kungsör Kungälv Laholm Laxå Leksand Lerum Ljusdal Ljusnarsberg Malung-Sälen Malå Mellerud Mora Munkedal Munkfors Mönsterås Nacka Nora Norberg Nordanstig Norrköping Norrtälje Nässjö Olofström Orust Osby Ovanåker Pajala Partille Sandviken Sigtuna Simrishamn Skellefteå Skinnskatteberg Smedjebacken Sollefteå Sollentuna Solna Sorsele Sotenäs Stenungsund Stockholm Strömstad Strömsund Surahammar Sävsjö Tibro Tidaholm Tierp Tingsryd Tomelilla Torsby Torsås Tranemo Töreboda Upplands Väsby Uppvidinge Vadstena Vaggeryd Valdemarsvik Vansbro Vilhelmina Vimmerby Vindeln Vingåker Vårgårda Vänersborg Västerås Åmål Ånge Årjäng Åsele Åtvidaberg Älvsbyn Öckerö Ödeshög Örnsköldsvik Östra Göinge Överkalix Övertorneå
Alla 290 kommuner · 159 deltog i 2025 års undersökning
Bäst resultat per år
| År | Kommun | Andel | Av |
|---|---|---|---|
| 2025 | Vallentuna | 91,6% | 159 |
| 2024 | Höganäs | 93,9% | 128 |
| 2023 | Trosa | 91,3% | 162 |
| 2022 | Höganäs | 92,7% | 137 |
| 2021 | Hallsberg | 89,7% | 161 |
Se hur resultaten fördelar sig geografiskt i kartvyn