Sverige FYI› Listor› Invånarnas bild› Natur & Fritid
Kommuner där flest är nöjda med motionsspåren 2025
SCB frågar hur nöjda invånarna är med utbudet av belysta motionsspår i kommunen – till exempel för löpning och skidåkning, enligt frågans egen formulering. Riksgenomsnittet för andelen nöjda är 73%, och deltagandet i frågan varierar något mellan kommuner och år.
Källa: SCB ME0003 Senast uppdaterad: 2025
Skillnader anges i %-enheter.
| # | Kommun | Andel nöjda | vs rikssnitt | Utveckling | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lidköping Västra Götalands län | 94,0% | bättre än riksgenomsnittet +21 | +1,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 2 | Jokkmokk Norrbottens län | 93,3% | bättre än riksgenomsnittet +20 | +9,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 3 | Mullsjö Jönköpings län | 92,6% | bättre än riksgenomsnittet +19 | −0,3 (2022→2025) försämring | → |
| 4 | Aneby Jönköpings län | 92,4% | bättre än riksgenomsnittet +19 | +5,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 5 | Forshaga Värmlands län | 91,0% | bättre än riksgenomsnittet +18 | +4,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 6 | Luleå Norrbottens län | 90,7% | bättre än riksgenomsnittet +17 | +4,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 7 | Falun Dalarnas län | 89,7% | bättre än riksgenomsnittet +16 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 8 | Boxholm Östergötlands län | 88,9% | bättre än riksgenomsnittet +16 | −0,9 (2023→2025) försämring | → |
| 8 | Lycksele Västerbottens län | 88,9% | bättre än riksgenomsnittet +16 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 10 | Vännäs Västerbottens län | 88,8% | bättre än riksgenomsnittet +16 | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 11 | Enköping Uppsala län | 88,5% | bättre än riksgenomsnittet +15 | +10,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 12 | Skövde Västra Götalands län | 88,4% | bättre än riksgenomsnittet +15 | +1,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 12 | Östersund Jämtlands län | 88,4% | bättre än riksgenomsnittet +15 | −0,1 (2021→2025) försämring | → |
| 14 | Härnösand Västernorrlands län | 87,9% | bättre än riksgenomsnittet +15 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 15 | Hallstahammar Västmanlands län | 87,7% | bättre än riksgenomsnittet +14 | +4,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 16 | Falköping Västra Götalands län | 87,4% | bättre än riksgenomsnittet +14 | −0,3 (2022→2025) försämring | → |
| 17 | Timrå Västernorrlands län | 87,1% | bättre än riksgenomsnittet +14 | +4,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 18 | Kiruna Norrbottens län | 86,3% | bättre än riksgenomsnittet +13 | −2,7 (2023→2025) försämring | → |
| 18 | Älvdalen Dalarnas län | 86,3% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +5,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 20 | Trosa Södermanlands län | 86,2% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +8,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 21 | Trollhättan Västra Götalands län | 86,1% | bättre än riksgenomsnittet +13 | −2,6 (2023→2025) försämring | → |
| 22 | Lidingö Stockholms län | 86,0% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 22 | Täby Stockholms län | 86,0% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +7,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 24 | Gnosjö Jönköpings län | 85,9% | bättre än riksgenomsnittet +13 | −4,3 (2023→2025) försämring | → |
| 25 | Herrljunga Västra Götalands län | 85,8% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +6,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 25 | Åre Jämtlands län | 85,8% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +2,7 (2022→2025) förbättring | → |
| 27 | Heby Uppsala län | 85,5% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +2,6 (2022→2025) förbättring | → |
| 27 | Oxelösund Södermanlands län | 85,5% | bättre än riksgenomsnittet +12 | för få år | → |
| 29 | Sundbyberg Stockholms län | 85,1% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +1,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 30 | Ulricehamn Västra Götalands län | 85,0% | bättre än riksgenomsnittet +12 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 31 | Sundsvall Västernorrlands län | 84,9% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +2,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 32 | Berg Jämtlands län | 84,7% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +3,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 33 | Skara Västra Götalands län | 84,6% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +4,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 34 | Danderyd Stockholms län | 84,4% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +4,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 35 | Knivsta Uppsala län | 83,6% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 36 | Håbo Uppsala län | 83,4% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +4,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 37 | Storuman Västerbottens län | 83,3% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −1,3 (2021→2025) försämring | → |
| 37 | Umeå Västerbottens län | 83,3% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −1,3 (2021→2025) försämring | → |
| 39 | Östhammar Uppsala län | 83,1% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 40 | Tranås Jönköpings län | 82,3% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −4,4 (2022→2025) försämring | → |
| 41 | Rättvik Dalarnas län | 82,1% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −8,5 (2021→2025) försämring | → |
| 41 | Älvkarleby Uppsala län | 82,1% | bättre än riksgenomsnittet +9 | för få år | → |
| 43 | Lessebo Kronobergs län | 81,8% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −2,5 (2021→2025) försämring | → |
| 44 | Säffle Värmlands län | 81,6% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −3,0 (2021→2025) försämring | → |
| 45 | Mjölby Östergötlands län | 81,4% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −3,0 (2021→2025) försämring | → |
| 45 | Nordmaling Västerbottens län | 81,4% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +8,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 47 | Nybro Kalmar län | 81,3% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −6,0 (2021→2025) försämring | → |
| 48 | Sala Västmanlands län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −0,6 (2022→2025) försämring | → |
| 48 | Vetlanda Jönköpings län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +0,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 48 | Värnamo Jönköpings län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +1,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 51 | Karlstad Värmlands län | 80,9% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −3,9 (2021→2025) försämring | → |
| 52 | Botkyrka Stockholms län | 80,8% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +3,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 53 | Köping Västmanlands län | 80,7% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 54 | Linköping Östergötlands län | 80,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +3,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 55 | Ljungby Kronobergs län | 80,3% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +5,9 (2023→2025) förbättring | → |
| 56 | Gävle Gävleborgs län | 80,1% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 56 | Vallentuna Stockholms län | 80,1% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +4,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 58 | Hudiksvall Gävleborgs län | 80,0% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +1,9 (2022→2025) förbättring | → |
| 59 | Jönköping Jönköpings län | 79,8% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 60 | Växjö Kronobergs län | 79,3% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +7,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 61 | Orsa Dalarnas län | 79,2% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +8,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 62 | Borås Västra Götalands län | 79,1% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +1,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 62 | Oskarshamn Kalmar län | 79,1% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −5,4 (2021→2025) försämring | → |
| 62 | Söderköping Östergötlands län | 79,1% | bättre än riksgenomsnittet +6 | för få år | → |
| 65 | Hallsberg Örebro län | 78,9% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +1,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 65 | Älmhult Kronobergs län | 78,9% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +2,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 67 | Norsjö Västerbottens län | 78,7% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −4,9 (2023→2025) försämring | → |
| 68 | Haparanda Norrbottens län | 78,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +2,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 69 | Boden Norrbottens län | 78,3% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +2,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 69 | Kristinehamn Värmlands län | 78,3% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +2,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 71 | Piteå Norrbottens län | 78,0% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +4,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 72 | Mölndal Västra Götalands län | 77,7% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +6,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 73 | Strängnäs Södermanlands län | 77,5% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +8,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 74 | Järfälla Stockholms län | 77,4% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 75 | Askersund Örebro län | 77,2% | bättre än riksgenomsnittet +4 | för få år | → |
| 76 | Vara Västra Götalands län | 76,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +8,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 77 | Mariestad Västra Götalands län | 76,5% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +6,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 78 | Varberg Hallands län | 76,2% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +4,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 79 | Arvidsjaur Norrbottens län | 76,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +0,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 79 | Eskilstuna Södermanlands län | 76,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 81 | Essunga Västra Götalands län | 75,8% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −4,4 (2021→2025) försämring | → |
| 82 | Gällivare Norrbottens län | 75,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −3,2 (2021→2025) försämring | → |
| 82 | Österåker Stockholms län | 75,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +2,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 84 | Göteborg Västra Götalands län | 75,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +7,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 85 | Söderhamn Gävleborgs län | 75,1% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +5,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 86 | Säter Dalarnas län | 74,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 87 | Ystad Skåne län | 74,8% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −0,9 (2021→2025) försämring | → |
| 88 | Uppsala Uppsala län | 74,3% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +3,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 89 | Ale Västra Götalands län | 74,2% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +7,1 (2023→2025) förbättring | → |
| 90 | Storfors Värmlands län | 73,9% | bättre än riksgenomsnittet +1 | för få år | → |
| 90 | Sunne Värmlands län | 73,9% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,1 (2022→2025) försämring | → |
| 92 | Götene Västra Götalands län | 73,5% | som riket | −2,5 (2021→2025) försämring | → |
| 93 | Västervik Kalmar län | 73,1% | som riket | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 94 | Avesta Dalarnas län | 72,5% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −0,9 (2021→2025) försämring | → |
| 95 | Huddinge Stockholms län | 71,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +9,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 95 | Örebro Örebro län | 71,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +3,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 97 | Gullspång Västra Götalands län | 71,8% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +9,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 97 | Tyresö Stockholms län | 71,8% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −8,4 (2021→2025) försämring | → |
| 99 | Markaryd Kronobergs län | 71,5% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +9,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 99 | Värmdö Stockholms län | 71,5% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +10,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 101 | Katrineholm Södermanlands län | 71,4% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +7,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 101 | Kinda Östergötlands län | 71,4% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +6,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 101 | Södertälje Stockholms län | 71,4% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +6,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 104 | Lund Skåne län | 70,7% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +2,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 105 | Motala Östergötlands län | 70,6% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 106 | Gislaved Jönköpings län | 70,4% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −12,3 (2021→2025) försämring | → |
| 107 | Perstorp Skåne län | 70,3% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +5,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 108 | Gagnef Dalarnas län | 69,9% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +0,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 109 | Salem Stockholms län | 69,7% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −3,7 (2021→2025) försämring | → |
| 110 | Vaxholm Stockholms län | 69,6% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 111 | Landskrona Skåne län | 69,4% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +5,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 111 | Upplands-Bro Stockholms län | 69,4% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +13,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 113 | Ydre Östergötlands län | 69,3% | sämre än riksgenomsnittet −4 | för få år | → |
| 114 | Nykvarn Stockholms län | 69,1% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −0,3 (2021→2025) försämring | → |
| 115 | Ängelholm Skåne län | 69,0% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +9,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 116 | Mark Västra Götalands län | 68,9% | sämre än riksgenomsnittet −4 | för få år | → |
| 117 | Robertsfors Västerbottens län | 68,7% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −4,7 (2021→2025) försämring | → |
| 118 | Gnesta Södermanlands län | 67,9% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 118 | Kävlinge Skåne län | 67,9% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 120 | Helsingborg Skåne län | 67,8% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +6,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 121 | Ekerö Stockholms län | 67,1% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −3,4 (2021→2025) försämring | → |
| 122 | Hässleholm Skåne län | 67,0% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −0,9 (2021→2025) försämring | → |
| 122 | Nyköping Södermanlands län | 67,0% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +4,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 124 | Kalmar Kalmar län | 66,9% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 125 | Ludvika Dalarnas län | 66,2% | sämre än riksgenomsnittet −7 | −12,4 (2021→2025) försämring | → |
| 126 | Ragunda Jämtlands län | 65,9% | sämre än riksgenomsnittet −7 | −4,9 (2021→2025) försämring | → |
| 127 | Ockelbo Gävleborgs län | 64,8% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −2,4 (2023→2025) försämring | → |
| 128 | Flen Södermanlands län | 64,4% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +8,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 129 | Lekeberg Örebro län | 63,6% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −3,1 (2021→2025) försämring | → |
| 130 | Ronneby Blekinge län | 63,3% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 131 | Åstorp Skåne län | 62,8% | sämre än riksgenomsnittet −10 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 132 | Malmö Skåne län | 61,8% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −1,2 (2022→2025) försämring | → |
| 133 | Lindesberg Örebro län | 60,2% | sämre än riksgenomsnittet −13 | +3,5 (2023→2025) förbättring | → |
| 134 | Nynäshamn Stockholms län | 59,8% | sämre än riksgenomsnittet −13 | −7,7 (2021→2025) försämring | → |
| 135 | Kungsbacka Hallands län | 59,2% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +0,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 136 | Karlskrona Blekinge län | 58,6% | sämre än riksgenomsnittet −15 | −5,9 (2021→2025) försämring | → |
| 137 | Uddevalla Västra Götalands län | 58,1% | sämre än riksgenomsnittet −15 | −1,3 (2021→2025) försämring | → |
| 138 | Svedala Skåne län | 57,6% | sämre än riksgenomsnittet −16 | +3,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 139 | Sölvesborg Blekinge län | 56,9% | sämre än riksgenomsnittet −16 | +1,5 (2022→2025) förbättring | → |
| 140 | Örkelljunga Skåne län | 55,8% | sämre än riksgenomsnittet −17 | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 141 | Bengtsfors Västra Götalands län | 54,6% | sämre än riksgenomsnittet −19 | −10,3 (2021→2025) försämring | → |
| 142 | Staffanstorp Skåne län | 53,9% | sämre än riksgenomsnittet −19 | +13,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 143 | Klippan Skåne län | 53,6% | sämre än riksgenomsnittet −20 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 143 | Svenljunga Västra Götalands län | 53,6% | sämre än riksgenomsnittet −20 | −2,5 (2023→2025) försämring | → |
| 145 | Lysekil Västra Götalands län | 53,3% | sämre än riksgenomsnittet −20 | +8,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 145 | Mörbylånga Kalmar län | 53,3% | sämre än riksgenomsnittet −20 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 147 | Bromölla Skåne län | 52,8% | sämre än riksgenomsnittet −20 | +4,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 148 | Tjörn Västra Götalands län | 52,6% | sämre än riksgenomsnittet −21 | +22,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 149 | Sjöbo Skåne län | 50,8% | sämre än riksgenomsnittet −22 | −2,6 (2021→2025) försämring | → |
| 149 | Skurup Skåne län | 50,8% | sämre än riksgenomsnittet −22 | +15,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 151 | Båstad Skåne län | 49,5% | sämre än riksgenomsnittet −24 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 152 | Trelleborg Skåne län | 47,2% | sämre än riksgenomsnittet −26 | +6,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 153 | Emmaboda Kalmar län | 44,2% | sämre än riksgenomsnittet −29 | −12,8 (2022→2025) försämring | → |
| 154 | Vellinge Skåne län | 43,5% | sämre än riksgenomsnittet −30 | +14,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 155 | Borgholm Kalmar län | 43,0% | sämre än riksgenomsnittet −30 | +11,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 156 | Lilla Edet Västra Götalands län | 41,5% | sämre än riksgenomsnittet −32 | +11,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 157 | Svalöv Skåne län | 37,7% | sämre än riksgenomsnittet −36 | för få år | → |
| 158 | Lomma Skåne län | 30,0% | sämre än riksgenomsnittet −43 | −3,8 (2021→2025) försämring | → |
| 159 | Tanum Västra Götalands län | 29,5% | sämre än riksgenomsnittet −44 | −8,1 (2021→2025) försämring | → |
Deltar ej i undersökningen (131)
131 kommuner saknar svar 2025 och kan därför inte rankas.
Alingsås Alvesta Arboga Arjeplog Arvika Bjurholm Bjuv Bollebygd Bollnäs Borlänge Bräcke Burlöv Dals-Ed Degerfors Dorotea Eda Eksjö Eslöv Fagersta Falkenberg Filipstad Finspång Färgelanda Gotland Grums Grästorp Habo Hagfors Halmstad Hammarö Haninge Hedemora Hjo Hofors Hultsfred Hylte Hällefors Härjedalen Härryda Höganäs Högsby Hörby Höör Kalix Karlsborg Karlshamn Karlskoga Kil Kramfors Kristianstad Krokom Kumla Kungsör Kungälv Laholm Laxå Leksand Lerum Ljusdal Ljusnarsberg Malung-Sälen Malå Mellerud Mora Munkedal Munkfors Mönsterås Nacka Nora Norberg Nordanstig Norrköping Norrtälje Nässjö Olofström Orust Osby Ovanåker Pajala Partille Sandviken Sigtuna Simrishamn Skellefteå Skinnskatteberg Smedjebacken Sollefteå Sollentuna Solna Sorsele Sotenäs Stenungsund Stockholm Strömstad Strömsund Surahammar Sävsjö Tibro Tidaholm Tierp Tingsryd Tomelilla Torsby Torsås Tranemo Töreboda Upplands Väsby Uppvidinge Vadstena Vaggeryd Valdemarsvik Vansbro Vilhelmina Vimmerby Vindeln Vingåker Vårgårda Vänersborg Västerås Åmål Ånge Årjäng Åsele Åtvidaberg Älvsbyn Öckerö Ödeshög Örnsköldsvik Östra Göinge Överkalix Övertorneå
Alla 290 kommuner · 159 deltog i 2025 års undersökning
Bäst resultat per år
Se hur resultaten fördelar sig geografiskt i kartvyn