Sverige FYI› Listor› Invånarnas bild› Trygghet
Kommuner där flest är nöjda med polisens närvaro 2025
"Vad tycker du om polisens närvaro i kommunen?" Frågan mäter hur synlig och tillgänglig polisen upplevs vara, inte hur många poliser som faktiskt tjänstgör i kommunen. 159 kommuner tog ställning till frågan 2025, och 70% gav polisens närvaro ett positivt betyg.
Källa: SCB ME0003 Senast uppdaterad: 2025
Skillnader anges i %-enheter.
| # | Kommun | Andel positiva | vs rikssnitt | Utveckling | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Umeå Västerbottens län | 89,2% | bättre än riksgenomsnittet +19 | +15,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 2 | Östersund Jämtlands län | 87,7% | bättre än riksgenomsnittet +18 | +12,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 3 | Lycksele Västerbottens län | 87,6% | bättre än riksgenomsnittet +18 | +18,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 4 | Katrineholm Södermanlands län | 84,6% | bättre än riksgenomsnittet +15 | +14,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 5 | Sundsvall Västernorrlands län | 83,3% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +17,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 6 | Huddinge Stockholms län | 82,8% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +20,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 7 | Värnamo Jönköpings län | 82,4% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +11,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 8 | Karlstad Värmlands län | 81,1% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +19,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 9 | Robertsfors Västerbottens län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +22,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 9 | Trollhättan Västra Götalands län | 81,0% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +8,8 (2023→2025) förbättring | → |
| 11 | Skövde Västra Götalands län | 80,8% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +14,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 11 | Täby Stockholms län | 80,8% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +18,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 13 | Växjö Kronobergs län | 80,6% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +20,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 13 | Åre Jämtlands län | 80,6% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +25,9 (2022→2025) förbättring | → |
| 15 | Ystad Skåne län | 80,4% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +23,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 16 | Piteå Norrbottens län | 80,2% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +13,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 17 | Linköping Östergötlands län | 80,0% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +10,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 17 | Vara Västra Götalands län | 80,0% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +18,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 19 | Jönköping Jönköpings län | 79,4% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +15,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 19 | Sala Västmanlands län | 79,4% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +11,6 (2022→2025) förbättring | → |
| 21 | Landskrona Skåne län | 78,7% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +14,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 22 | Luleå Norrbottens län | 78,5% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +14,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 23 | Södertälje Stockholms län | 78,4% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +13,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 24 | Sundbyberg Stockholms län | 78,1% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +24,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 25 | Falun Dalarnas län | 78,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +19,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 26 | Varberg Hallands län | 77,9% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +18,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 27 | Borås Västra Götalands län | 77,2% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +15,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 28 | Enköping Uppsala län | 77,1% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +22,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 29 | Örebro Örebro län | 76,6% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +13,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 30 | Kalmar Kalmar län | 76,5% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +11,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 31 | Borgholm Kalmar län | 76,3% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +26,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 32 | Uppsala Uppsala län | 76,1% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +8,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 33 | Lund Skåne län | 75,9% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +10,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 34 | Nyköping Södermanlands län | 75,7% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +10,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 35 | Karlskrona Blekinge län | 75,6% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +13,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 36 | Göteborg Västra Götalands län | 75,3% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +17,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 37 | Västervik Kalmar län | 74,9% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +19,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 38 | Botkyrka Stockholms län | 74,8% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +9,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 38 | Lidköping Västra Götalands län | 74,8% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +12,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 40 | Härnösand Västernorrlands län | 74,4% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +12,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 41 | Mölndal Västra Götalands län | 74,1% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +16,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 42 | Ängelholm Skåne län | 74,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +23,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 43 | Malmö Skåne län | 73,6% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +9,6 (2022→2025) förbättring | → |
| 44 | Nybro Kalmar län | 73,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +15,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 45 | Boden Norrbottens län | 72,8% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +13,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 45 | Ljungby Kronobergs län | 72,8% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +11,8 (2023→2025) förbättring | → |
| 47 | Vännäs Västerbottens län | 72,3% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +15,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 48 | Kristinehamn Värmlands län | 72,2% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +18,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 49 | Storuman Västerbottens län | 72,0% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +19,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 50 | Ale Västra Götalands län | 71,8% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +11,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 51 | Trelleborg Skåne län | 71,7% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +21,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 52 | Eskilstuna Södermanlands län | 71,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +13,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 53 | Strängnäs Södermanlands län | 71,4% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +27,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 53 | Uddevalla Västra Götalands län | 71,4% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +23,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 55 | Hudiksvall Gävleborgs län | 71,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +19,7 (2022→2025) förbättring | → |
| 55 | Järfälla Stockholms län | 71,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +14,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 57 | Kiruna Norrbottens län | 70,9% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +12,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 58 | Klippan Skåne län | 70,7% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +16,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 59 | Helsingborg Skåne län | 70,3% | som riket | +13,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 60 | Gävle Gävleborgs län | 69,8% | som riket | +12,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 61 | Kävlinge Skåne län | 69,5% | som riket | +12,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 62 | Motala Östergötlands län | 69,2% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +14,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 63 | Kungsbacka Hallands län | 68,6% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +12,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 64 | Lindesberg Örebro län | 68,3% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +9,5 (2023→2025) förbättring | → |
| 65 | Oskarshamn Kalmar län | 67,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +11,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 65 | Älmhult Kronobergs län | 67,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +19,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 67 | Mariestad Västra Götalands län | 67,7% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +26,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 68 | Falköping Västra Götalands län | 67,5% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +23,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 68 | Markaryd Kronobergs län | 67,5% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +17,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 70 | Mörbylånga Kalmar län | 67,3% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +32,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 71 | Gislaved Jönköpings län | 67,0% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +27,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 71 | Salem Stockholms län | 67,0% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +31,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 73 | Sunne Värmlands län | 66,5% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +20,2 (2022→2025) förbättring | → |
| 73 | Östhammar Uppsala län | 66,5% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +16,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 75 | Ulricehamn Västra Götalands län | 66,4% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +29,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 76 | Upplands-Bro Stockholms län | 66,3% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +23,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 77 | Gällivare Norrbottens län | 66,2% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +33,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 78 | Berg Jämtlands län | 65,9% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +29,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 79 | Gnosjö Jönköpings län | 65,7% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +15,0 (2023→2025) förbättring | → |
| 80 | Hallsberg Örebro län | 64,3% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +10,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 80 | Köping Västmanlands län | 64,3% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +15,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 82 | Timrå Västernorrlands län | 63,7% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +24,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 83 | Avesta Dalarnas län | 63,6% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +12,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 84 | Essunga Västra Götalands län | 63,4% | sämre än riksgenomsnittet −7 | +21,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 85 | Aneby Jönköpings län | 63,3% | sämre än riksgenomsnittet −7 | +28,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 86 | Söderköping Östergötlands län | 62,4% | sämre än riksgenomsnittet −8 | för få år | → |
| 87 | Ludvika Dalarnas län | 62,2% | sämre än riksgenomsnittet −8 | +16,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 88 | Lidingö Stockholms län | 61,6% | sämre än riksgenomsnittet −8 | +35,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 89 | Båstad Skåne län | 61,5% | sämre än riksgenomsnittet −8 | +25,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 90 | Hässleholm Skåne län | 61,2% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +20,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 91 | Heby Uppsala län | 60,5% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +29,6 (2022→2025) förbättring | → |
| 92 | Österåker Stockholms län | 60,4% | sämre än riksgenomsnittet −10 | +20,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 93 | Danderyd Stockholms län | 60,3% | sämre än riksgenomsnittet −10 | +25,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 93 | Söderhamn Gävleborgs län | 60,3% | sämre än riksgenomsnittet −10 | +18,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 95 | Mjölby Östergötlands län | 59,9% | sämre än riksgenomsnittet −10 | +23,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 95 | Tranås Jönköpings län | 59,9% | sämre än riksgenomsnittet −10 | +8,0 (2022→2025) förbättring | → |
| 97 | Tjörn Västra Götalands län | 59,1% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +19,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 97 | Örkelljunga Skåne län | 59,1% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +30,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 99 | Älvkarleby Uppsala län | 58,7% | sämre än riksgenomsnittet −11 | för få år | → |
| 100 | Nykvarn Stockholms län | 58,5% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +28,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 101 | Nordmaling Västerbottens län | 56,7% | sämre än riksgenomsnittet −13 | +27,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 102 | Ronneby Blekinge län | 56,4% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +25,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 102 | Skurup Skåne län | 56,4% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +25,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 104 | Lomma Skåne län | 56,3% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +10,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 104 | Norsjö Västerbottens län | 56,3% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +31,7 (2023→2025) förbättring | → |
| 106 | Älvdalen Dalarnas län | 56,0% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +33,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 107 | Svedala Skåne län | 55,9% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +21,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 108 | Knivsta Uppsala län | 55,8% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +22,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 109 | Åstorp Skåne län | 55,3% | sämre än riksgenomsnittet −15 | +22,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 110 | Skara Västra Götalands län | 54,9% | sämre än riksgenomsnittet −15 | +14,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 110 | Staffanstorp Skåne län | 54,9% | sämre än riksgenomsnittet −15 | +11,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 112 | Herrljunga Västra Götalands län | 54,7% | sämre än riksgenomsnittet −15 | +20,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 113 | Vellinge Skåne län | 54,1% | sämre än riksgenomsnittet −16 | +27,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 114 | Flen Södermanlands län | 53,9% | sämre än riksgenomsnittet −16 | +22,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 115 | Vallentuna Stockholms län | 53,6% | sämre än riksgenomsnittet −16 | +26,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 116 | Värmdö Stockholms län | 53,4% | sämre än riksgenomsnittet −17 | +26,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 117 | Arvidsjaur Norrbottens län | 53,1% | sämre än riksgenomsnittet −17 | +30,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 118 | Götene Västra Götalands län | 53,0% | sämre än riksgenomsnittet −17 | +14,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 119 | Orsa Dalarnas län | 52,6% | sämre än riksgenomsnittet −17 | +20,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 120 | Mark Västra Götalands län | 52,4% | sämre än riksgenomsnittet −18 | för få år | → |
| 121 | Rättvik Dalarnas län | 51,7% | sämre än riksgenomsnittet −18 | +17,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 122 | Sjöbo Skåne län | 51,6% | sämre än riksgenomsnittet −18 | +15,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 123 | Emmaboda Kalmar län | 51,2% | sämre än riksgenomsnittet −19 | +17,3 (2022→2025) förbättring | → |
| 124 | Forshaga Värmlands län | 50,8% | sämre än riksgenomsnittet −19 | +25,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 124 | Håbo Uppsala län | 50,8% | sämre än riksgenomsnittet −19 | +18,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 126 | Boxholm Östergötlands län | 50,3% | sämre än riksgenomsnittet −20 | +24,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 127 | Haparanda Norrbottens län | 49,2% | sämre än riksgenomsnittet −21 | +17,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 128 | Vaxholm Stockholms län | 48,3% | sämre än riksgenomsnittet −22 | +20,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 129 | Bromölla Skåne län | 48,1% | sämre än riksgenomsnittet −22 | +14,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 130 | Oxelösund Södermanlands län | 47,8% | sämre än riksgenomsnittet −22 | för få år | → |
| 131 | Mullsjö Jönköpings län | 47,6% | sämre än riksgenomsnittet −22 | +26,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 132 | Gagnef Dalarnas län | 47,1% | sämre än riksgenomsnittet −23 | +34,5 (2022→2025) förbättring | → |
| 133 | Vetlanda Jönköpings län | 47,0% | sämre än riksgenomsnittet −23 | +12,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 134 | Ragunda Jämtlands län | 46,0% | sämre än riksgenomsnittet −24 | +24,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 135 | Lessebo Kronobergs län | 45,5% | sämre än riksgenomsnittet −24 | +20,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 135 | Svalöv Skåne län | 45,5% | sämre än riksgenomsnittet −24 | för få år | → |
| 137 | Hallstahammar Västmanlands län | 44,9% | sämre än riksgenomsnittet −25 | −3,1 (2021→2025) försämring | → |
| 138 | Gullspång Västra Götalands län | 44,5% | sämre än riksgenomsnittet −25 | +10,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 139 | Tyresö Stockholms län | 44,0% | sämre än riksgenomsnittet −26 | +15,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 140 | Tanum Västra Götalands län | 42,7% | sämre än riksgenomsnittet −27 | +13,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 141 | Kinda Östergötlands län | 41,8% | sämre än riksgenomsnittet −28 | +28,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 141 | Ydre Östergötlands län | 41,8% | sämre än riksgenomsnittet −28 | för få år | → |
| 143 | Säffle Värmlands län | 41,7% | sämre än riksgenomsnittet −28 | +20,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 144 | Lilla Edet Västra Götalands län | 40,8% | sämre än riksgenomsnittet −29 | +9,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 144 | Trosa Södermanlands län | 40,8% | sämre än riksgenomsnittet −29 | +17,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 146 | Storfors Värmlands län | 39,9% | sämre än riksgenomsnittet −30 | för få år | → |
| 147 | Jokkmokk Norrbottens län | 39,2% | sämre än riksgenomsnittet −31 | +8,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 148 | Sölvesborg Blekinge län | 38,7% | sämre än riksgenomsnittet −31 | +2,1 (2022→2025) förbättring | → |
| 149 | Säter Dalarnas län | 36,9% | sämre än riksgenomsnittet −33 | +12,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 150 | Bengtsfors Västra Götalands län | 36,7% | sämre än riksgenomsnittet −33 | −1,3 (2021→2025) försämring | → |
| 151 | Nynäshamn Stockholms län | 36,6% | sämre än riksgenomsnittet −33 | +10,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 152 | Lysekil Västra Götalands län | 35,1% | sämre än riksgenomsnittet −35 | +17,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 153 | Ockelbo Gävleborgs län | 35,0% | sämre än riksgenomsnittet −35 | +23,8 (2023→2025) förbättring | → |
| 154 | Ekerö Stockholms län | 34,2% | sämre än riksgenomsnittet −36 | +13,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 155 | Askersund Örebro län | 33,3% | sämre än riksgenomsnittet −37 | för få år | → |
| 156 | Gnesta Södermanlands län | 33,0% | sämre än riksgenomsnittet −37 | +13,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 156 | Svenljunga Västra Götalands län | 33,0% | sämre än riksgenomsnittet −37 | +7,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 158 | Perstorp Skåne län | 27,0% | sämre än riksgenomsnittet −43 | −8,6 (2021→2025) försämring | → |
| 159 | Lekeberg Örebro län | 24,0% | sämre än riksgenomsnittet −46 | +13,8 (2021→2025) förbättring | → |
Deltar ej i undersökningen (131)
131 kommuner saknar svar 2025 och kan därför inte rankas.
Alingsås Alvesta Arboga Arjeplog Arvika Bjurholm Bjuv Bollebygd Bollnäs Borlänge Bräcke Burlöv Dals-Ed Degerfors Dorotea Eda Eksjö Eslöv Fagersta Falkenberg Filipstad Finspång Färgelanda Gotland Grums Grästorp Habo Hagfors Halmstad Hammarö Haninge Hedemora Hjo Hofors Hultsfred Hylte Hällefors Härjedalen Härryda Höganäs Högsby Hörby Höör Kalix Karlsborg Karlshamn Karlskoga Kil Kramfors Kristianstad Krokom Kumla Kungsör Kungälv Laholm Laxå Leksand Lerum Ljusdal Ljusnarsberg Malung-Sälen Malå Mellerud Mora Munkedal Munkfors Mönsterås Nacka Nora Norberg Nordanstig Norrköping Norrtälje Nässjö Olofström Orust Osby Ovanåker Pajala Partille Sandviken Sigtuna Simrishamn Skellefteå Skinnskatteberg Smedjebacken Sollefteå Sollentuna Solna Sorsele Sotenäs Stenungsund Stockholm Strömstad Strömsund Surahammar Sävsjö Tibro Tidaholm Tierp Tingsryd Tomelilla Torsby Torsås Tranemo Töreboda Upplands Väsby Uppvidinge Vadstena Vaggeryd Valdemarsvik Vansbro Vilhelmina Vimmerby Vindeln Vingåker Vårgårda Vänersborg Västerås Åmål Ånge Årjäng Åsele Åtvidaberg Älvsbyn Öckerö Ödeshög Örnsköldsvik Östra Göinge Överkalix Övertorneå
Alla 290 kommuner · 159 deltog i 2025 års undersökning
Bäst resultat per år
| År | Kommun | Andel | Av |
|---|---|---|---|
| 2025 | Umeå | 89,2% | 159 |
| 2024 | Lycksele | 89,5% | 128 |
| 2023 | Södertälje | 83,2% | 162 |
| 2022 | Umeå | 80,0% | 137 |
| 2021 | Östersund | 75,5% | 161 |
Se hur resultaten fördelar sig geografiskt i kartvyn