Sverige FYI› Listor› Invånarnas bild› Trygghet
Kommuner där flest är nöjda med räddningstjänsten 2025
95% av invånarna i riket är nöjda med hur räddningstjänsten fungerar i deras kommun. SCB ställer frågan "Hur tycker du att räddningstjänsten fungerar i kommunen?" i samma avsnitt som polisens närvaro, med fokus uteslutande på räddningstjänstens eget arbete.
Källa: SCB ME0003 Senast uppdaterad: 2025
Skillnader anges i %-enheter.
| # | Kommun | Andel nöjda | vs rikssnitt | Utveckling | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sunne Värmlands län | 99,3% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +3,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 2 | Markaryd Kronobergs län | 99,1% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +2,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 3 | Skövde Västra Götalands län | 98,9% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −0,2 (2021→2025) försämring | → |
| 4 | Östersund Jämtlands län | 98,8% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −0,4 (2021→2025) försämring | → |
| 5 | Falun Dalarnas län | 98,7% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 6 | Mölndal Västra Götalands län | 98,6% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 6 | Söderköping Östergötlands län | 98,6% | bättre än riksgenomsnittet +4 | för få år | → |
| 6 | Ängelholm Skåne län | 98,6% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +1,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 9 | Bromölla Skåne län | 98,4% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 10 | Ale Västra Götalands län | 98,3% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +4,6 (2023→2025) förbättring | → |
| 10 | Säter Dalarnas län | 98,3% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 12 | Gagnef Dalarnas län | 98,2% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,7 (2022→2025) förbättring | → |
| 13 | Lycksele Västerbottens län | 98,1% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −0,4 (2021→2025) försämring | → |
| 13 | Orsa Dalarnas län | 98,1% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 15 | Boden Norrbottens län | 98,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 15 | Forshaga Värmlands län | 98,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +0,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 15 | Västervik Kalmar län | 98,0% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 18 | Kristinehamn Värmlands län | 97,9% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −0,6 (2021→2025) försämring | → |
| 18 | Ydre Östergötlands län | 97,9% | bättre än riksgenomsnittet +3 | för få år | → |
| 20 | Sölvesborg Blekinge län | 97,7% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,9 (2022→2025) förbättring | → |
| 20 | Växjö Kronobergs län | 97,7% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +4,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 22 | Aneby Jönköpings län | 97,6% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 22 | Nordmaling Västerbottens län | 97,6% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 24 | Båstad Skåne län | 97,5% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +2,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 24 | Älmhult Kronobergs län | 97,5% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 26 | Borås Västra Götalands län | 97,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +1,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 26 | Karlskrona Blekinge län | 97,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +2,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 26 | Lindesberg Örebro län | 97,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +0,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 26 | Mjölby Östergötlands län | 97,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 26 | Piteå Norrbottens län | 97,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −2,2 (2021→2025) försämring | → |
| 26 | Timrå Västernorrlands län | 97,4% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 32 | Enköping Uppsala län | 97,3% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 32 | Flen Södermanlands län | 97,3% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 32 | Lomma Skåne län | 97,3% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 35 | Emmaboda Kalmar län | 97,2% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +2,0 (2022→2025) förbättring | → |
| 35 | Hudiksvall Gävleborgs län | 97,2% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −0,7 (2022→2025) försämring | → |
| 35 | Jönköping Jönköpings län | 97,2% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −0,6 (2021→2025) försämring | → |
| 35 | Lekeberg Örebro län | 97,2% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +4,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 35 | Nyköping Södermanlands län | 97,2% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +2,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 40 | Gnosjö Jönköpings län | 97,1% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +0,9 (2023→2025) förbättring | → |
| 40 | Motala Östergötlands län | 97,1% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +0,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 40 | Umeå Västerbottens län | 97,1% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −0,9 (2021→2025) försämring | → |
| 40 | Varberg Hallands län | 97,1% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +0,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 44 | Ljungby Kronobergs län | 97,0% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +1,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 44 | Sundbyberg Stockholms län | 97,0% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +5,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 46 | Kungsbacka Hallands län | 96,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +2,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 46 | Vännäs Västerbottens län | 96,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −0,6 (2021→2025) försämring | → |
| 48 | Boxholm Östergötlands län | 96,8% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +1,7 (2023→2025) förbättring | → |
| 48 | Robertsfors Västerbottens län | 96,8% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +5,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 48 | Rättvik Dalarnas län | 96,8% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 48 | Svedala Skåne län | 96,8% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +3,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 52 | Ockelbo Gävleborgs län | 96,7% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +3,1 (2023→2025) förbättring | → |
| 52 | Ragunda Jämtlands län | 96,7% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 54 | Katrineholm Södermanlands län | 96,6% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 55 | Askersund Örebro län | 96,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | för få år | → |
| 55 | Karlstad Värmlands län | 96,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −2,0 (2021→2025) försämring | → |
| 55 | Staffanstorp Skåne län | 96,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 55 | Säffle Värmlands län | 96,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | −0,7 (2021→2025) försämring | → |
| 55 | Ystad Skåne län | 96,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +2,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 60 | Mörbylånga Kalmar län | 96,4% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −0,9 (2021→2025) försämring | → |
| 60 | Nybro Kalmar län | 96,4% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,2 (2021→2025) försämring | → |
| 60 | Tranås Jönköpings län | 96,4% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,8 (2022→2025) försämring | → |
| 60 | Trosa Södermanlands län | 96,4% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +0,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 60 | Täby Stockholms län | 96,4% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 65 | Kinda Östergötlands län | 96,3% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +3,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 65 | Klippan Skåne län | 96,3% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 65 | Svalöv Skåne län | 96,3% | bättre än riksgenomsnittet +1 | för få år | → |
| 65 | Tjörn Västra Götalands län | 96,3% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +2,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 65 | Trelleborg Skåne län | 96,3% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +4,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 70 | Avesta Dalarnas län | 96,2% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,1 (2021→2025) försämring | → |
| 70 | Kävlinge Skåne län | 96,2% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 70 | Norsjö Västerbottens län | 96,2% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +1,8 (2023→2025) förbättring | → |
| 73 | Hässleholm Skåne län | 96,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 73 | Knivsta Uppsala län | 96,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 73 | Österåker Stockholms län | 96,1% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +3,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 76 | Danderyd Stockholms län | 96,0% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 76 | Lidingö Stockholms län | 96,0% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +3,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 76 | Skara Västra Götalands län | 96,0% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +0,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 76 | Storfors Värmlands län | 96,0% | bättre än riksgenomsnittet +1 | för få år | → |
| 80 | Gislaved Jönköpings län | 95,9% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,6 (2021→2025) försämring | → |
| 81 | Skurup Skåne län | 95,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 81 | Åre Jämtlands län | 95,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +1,7 (2022→2025) förbättring | → |
| 83 | Linköping Östergötlands län | 95,7% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 83 | Uppsala Uppsala län | 95,7% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +0,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 85 | Älvkarleby Uppsala län | 95,6% | bättre än riksgenomsnittet +1 | för få år | → |
| 86 | Berg Jämtlands län | 95,5% | som riket | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 86 | Vara Västra Götalands län | 95,5% | som riket | +0,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 88 | Arvidsjaur Norrbottens län | 95,4% | som riket | −0,2 (2021→2025) försämring | → |
| 88 | Falköping Västra Götalands län | 95,4% | som riket | −1,9 (2022→2025) försämring | → |
| 88 | Hallstahammar Västmanlands län | 95,4% | som riket | −0,3 (2021→2025) försämring | → |
| 91 | Håbo Uppsala län | 95,3% | som riket | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 91 | Vallentuna Stockholms län | 95,3% | som riket | +3,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 91 | Värmdö Stockholms län | 95,3% | som riket | −1,0 (2021→2025) försämring | → |
| 91 | Älvdalen Dalarnas län | 95,3% | som riket | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 91 | Östhammar Uppsala län | 95,3% | som riket | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 96 | Eskilstuna Södermanlands län | 95,2% | som riket | ±0,0 (2021→2025) oförändrat | → |
| 96 | Lilla Edet Västra Götalands län | 95,2% | som riket | +4,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 96 | Ulricehamn Västra Götalands län | 95,2% | som riket | +0,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 99 | Landskrona Skåne län | 95,1% | som riket | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 99 | Luleå Norrbottens län | 95,1% | som riket | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 99 | Värnamo Jönköpings län | 95,1% | som riket | −2,6 (2021→2025) försämring | → |
| 102 | Ludvika Dalarnas län | 95,0% | som riket | ±0,0 (2021→2025) oförändrat | → |
| 102 | Mariestad Västra Götalands län | 95,0% | som riket | −0,6 (2021→2025) försämring | → |
| 102 | Ronneby Blekinge län | 95,0% | som riket | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 102 | Uddevalla Västra Götalands län | 95,0% | som riket | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 106 | Lysekil Västra Götalands län | 94,9% | som riket | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 106 | Vellinge Skåne län | 94,9% | som riket | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 108 | Bengtsfors Västra Götalands län | 94,8% | som riket | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 108 | Oxelösund Södermanlands län | 94,8% | som riket | för få år | → |
| 108 | Sundsvall Västernorrlands län | 94,8% | som riket | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 111 | Gällivare Norrbottens län | 94,7% | som riket | −1,0 (2021→2025) försämring | → |
| 111 | Härnösand Västernorrlands län | 94,7% | som riket | −2,9 (2021→2025) försämring | → |
| 111 | Oskarshamn Kalmar län | 94,7% | som riket | −2,5 (2021→2025) försämring | → |
| 111 | Strängnäs Södermanlands län | 94,7% | som riket | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 115 | Kalmar Kalmar län | 94,6% | som riket | −4,7 (2021→2025) försämring | → |
| 115 | Svenljunga Västra Götalands län | 94,6% | som riket | −2,6 (2023→2025) försämring | → |
| 115 | Örkelljunga Skåne län | 94,6% | som riket | −1,8 (2021→2025) försämring | → |
| 118 | Vetlanda Jönköpings län | 94,5% | som riket | −2,5 (2021→2025) försämring | → |
| 119 | Heby Uppsala län | 94,4% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +3,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 119 | Söderhamn Gävleborgs län | 94,4% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 121 | Helsingborg Skåne län | 94,3% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 122 | Trollhättan Västra Götalands län | 94,1% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −3,7 (2023→2025) försämring | → |
| 123 | Gnesta Södermanlands län | 94,0% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +6,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 123 | Hallsberg Örebro län | 94,0% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 123 | Lund Skåne län | 94,0% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −3,0 (2021→2025) försämring | → |
| 126 | Sala Västmanlands län | 93,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −3,8 (2022→2025) försämring | → |
| 127 | Perstorp Skåne län | 93,8% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −3,9 (2021→2025) försämring | → |
| 128 | Jokkmokk Norrbottens län | 93,6% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 128 | Salem Stockholms län | 93,6% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −2,1 (2021→2025) försämring | → |
| 130 | Gävle Gävleborgs län | 93,5% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −3,1 (2021→2025) försämring | → |
| 131 | Huddinge Stockholms län | 93,3% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 131 | Kiruna Norrbottens län | 93,3% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +2,8 (2023→2025) förbättring | → |
| 133 | Haparanda Norrbottens län | 93,2% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +3,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 133 | Nykvarn Stockholms län | 93,2% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −0,9 (2021→2025) försämring | → |
| 135 | Herrljunga Västra Götalands län | 93,1% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −5,2 (2021→2025) försämring | → |
| 135 | Lessebo Kronobergs län | 93,1% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +1,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 137 | Tyresö Stockholms län | 93,0% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 137 | Örebro Örebro län | 93,0% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −1,8 (2021→2025) försämring | → |
| 139 | Ekerö Stockholms län | 92,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −2,7 (2021→2025) försämring | → |
| 140 | Storuman Västerbottens län | 92,8% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 140 | Tanum Västra Götalands län | 92,8% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 142 | Botkyrka Stockholms län | 92,7% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +2,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 142 | Gullspång Västra Götalands län | 92,7% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 144 | Åstorp Skåne län | 92,6% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −3,6 (2021→2025) försämring | → |
| 145 | Malmö Skåne län | 92,4% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −1,2 (2022→2025) försämring | → |
| 146 | Göteborg Västra Götalands län | 92,2% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 147 | Upplands-Bro Stockholms län | 91,7% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −2,8 (2021→2025) försämring | → |
| 147 | Vaxholm Stockholms län | 91,7% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 149 | Lidköping Västra Götalands län | 91,3% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −5,4 (2021→2025) försämring | → |
| 149 | Mullsjö Jönköpings län | 91,3% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −0,4 (2022→2025) försämring | → |
| 151 | Mark Västra Götalands län | 90,9% | sämre än riksgenomsnittet −4 | för få år | → |
| 152 | Järfälla Stockholms län | 90,8% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −6,0 (2021→2025) försämring | → |
| 152 | Södertälje Stockholms län | 90,8% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +0,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 154 | Essunga Västra Götalands län | 90,5% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −5,3 (2021→2025) försämring | → |
| 155 | Götene Västra Götalands län | 90,3% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 156 | Nynäshamn Stockholms län | 89,7% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −2,8 (2021→2025) försämring | → |
| 157 | Köping Västmanlands län | 89,5% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −8,1 (2021→2025) försämring | → |
| 158 | Borgholm Kalmar län | 88,2% | sämre än riksgenomsnittet −7 | −9,0 (2021→2025) försämring | → |
| 159 | Sjöbo Skåne län | 84,3% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −11,6 (2021→2025) försämring | → |
Deltar ej i undersökningen (131)
131 kommuner saknar svar 2025 och kan därför inte rankas.
Alingsås Alvesta Arboga Arjeplog Arvika Bjurholm Bjuv Bollebygd Bollnäs Borlänge Bräcke Burlöv Dals-Ed Degerfors Dorotea Eda Eksjö Eslöv Fagersta Falkenberg Filipstad Finspång Färgelanda Gotland Grums Grästorp Habo Hagfors Halmstad Hammarö Haninge Hedemora Hjo Hofors Hultsfred Hylte Hällefors Härjedalen Härryda Höganäs Högsby Hörby Höör Kalix Karlsborg Karlshamn Karlskoga Kil Kramfors Kristianstad Krokom Kumla Kungsör Kungälv Laholm Laxå Leksand Lerum Ljusdal Ljusnarsberg Malung-Sälen Malå Mellerud Mora Munkedal Munkfors Mönsterås Nacka Nora Norberg Nordanstig Norrköping Norrtälje Nässjö Olofström Orust Osby Ovanåker Pajala Partille Sandviken Sigtuna Simrishamn Skellefteå Skinnskatteberg Smedjebacken Sollefteå Sollentuna Solna Sorsele Sotenäs Stenungsund Stockholm Strömstad Strömsund Surahammar Sävsjö Tibro Tidaholm Tierp Tingsryd Tomelilla Torsby Torsås Tranemo Töreboda Upplands Väsby Uppvidinge Vadstena Vaggeryd Valdemarsvik Vansbro Vilhelmina Vimmerby Vindeln Vingåker Vårgårda Vänersborg Västerås Åmål Ånge Årjäng Åsele Åtvidaberg Älvsbyn Öckerö Ödeshög Örnsköldsvik Östra Göinge Överkalix Övertorneå
Alla 290 kommuner · 159 deltog i 2025 års undersökning
Bäst resultat per år
Se hur resultaten fördelar sig geografiskt i kartvyn