Sverige FYI› Listor› Invånarnas bild› Förtroende
Kommuner där flest har förtroende för kommunpolitiker 2025
39% är hur stor andel av invånarna i riket som säger sig ha stort förtroende för politikerna i sin egen kommun. Samma fråga i undersökningen ställs också om riksdagens politiker, som rankas separat i en egen lista här på sajten.
Källa: SCB ME0003 Senast uppdaterad: 2025
Skillnader anges i %-enheter.
| # | Kommun | Andel med högt förtroende | vs rikssnitt | Utveckling | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ydre Östergötlands län | 74,5% | bättre än riksgenomsnittet +36 | för få år | → |
| 2 | Borgholm Kalmar län | 69,8% | bättre än riksgenomsnittet +31 | +13,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 3 | Täby Stockholms län | 65,7% | bättre än riksgenomsnittet +27 | +3,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 4 | Vännäs Västerbottens län | 62,9% | bättre än riksgenomsnittet +24 | +10,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 5 | Danderyd Stockholms län | 62,4% | bättre än riksgenomsnittet +24 | +13,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 6 | Essunga Västra Götalands län | 61,8% | bättre än riksgenomsnittet +23 | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 7 | Landskrona Skåne län | 60,9% | bättre än riksgenomsnittet +22 | +11,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 8 | Lidingö Stockholms län | 59,7% | bättre än riksgenomsnittet +21 | +10,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 9 | Lund Skåne län | 58,2% | bättre än riksgenomsnittet +20 | +5,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 10 | Orsa Dalarnas län | 56,6% | bättre än riksgenomsnittet +18 | +1,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 11 | Staffanstorp Skåne län | 54,6% | bättre än riksgenomsnittet +16 | +9,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 12 | Vellinge Skåne län | 53,8% | bättre än riksgenomsnittet +15 | +10,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 13 | Kalmar Kalmar län | 53,5% | bättre än riksgenomsnittet +15 | −1,0 (2021→2025) försämring | → |
| 14 | Trosa Södermanlands län | 53,0% | bättre än riksgenomsnittet +15 | −8,7 (2021→2025) försämring | → |
| 15 | Gullspång Västra Götalands län | 52,4% | bättre än riksgenomsnittet +14 | +16,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 16 | Österåker Stockholms län | 52,2% | bättre än riksgenomsnittet +14 | +5,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 17 | Götene Västra Götalands län | 51,5% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +11,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 18 | Knivsta Uppsala län | 51,3% | bättre än riksgenomsnittet +13 | +22,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 19 | Vallentuna Stockholms län | 50,3% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +3,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 20 | Vara Västra Götalands län | 49,8% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +3,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 21 | Berg Jämtlands län | 49,7% | bättre än riksgenomsnittet +11 | −3,4 (2021→2025) försämring | → |
| 22 | Lycksele Västerbottens län | 49,4% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +5,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 23 | Jönköping Jönköpings län | 49,3% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 24 | Markaryd Kronobergs län | 48,4% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −13,3 (2021→2025) försämring | → |
| 25 | Salem Stockholms län | 48,3% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −8,0 (2021→2025) försämring | → |
| 26 | Forshaga Värmlands län | 47,9% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −6,2 (2021→2025) försämring | → |
| 27 | Linköping Östergötlands län | 47,7% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −0,6 (2021→2025) försämring | → |
| 28 | Mölndal Västra Götalands län | 47,2% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −2,6 (2021→2025) försämring | → |
| 28 | Sundbyberg Stockholms län | 47,2% | bättre än riksgenomsnittet +9 | ±0,0 (2021→2025) oförändrat | → |
| 30 | Karlstad Värmlands län | 46,2% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 31 | Rättvik Dalarnas län | 46,0% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −7,7 (2021→2025) försämring | → |
| 32 | Luleå Norrbottens län | 45,9% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +11,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 33 | Umeå Västerbottens län | 45,8% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 34 | Trollhättan Västra Götalands län | 45,7% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +5,2 (2023→2025) förbättring | → |
| 35 | Säter Dalarnas län | 45,6% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 36 | Gagnef Dalarnas län | 45,5% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −3,4 (2022→2025) försämring | → |
| 37 | Ockelbo Gävleborgs län | 45,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +0,5 (2023→2025) förbättring | → |
| 38 | Skövde Västra Götalands län | 45,3% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 39 | Järfälla Stockholms län | 45,1% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +8,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 40 | Vaxholm Stockholms län | 45,0% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +17,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 41 | Hallstahammar Västmanlands län | 44,7% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −5,0 (2021→2025) försämring | → |
| 42 | Östersund Jämtlands län | 44,5% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +2,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 43 | Katrineholm Södermanlands län | 44,4% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −6,5 (2021→2025) försämring | → |
| 43 | Tanum Västra Götalands län | 44,4% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −3,6 (2021→2025) försämring | → |
| 45 | Mörbylånga Kalmar län | 44,2% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +4,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 46 | Huddinge Stockholms län | 43,2% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +8,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 47 | Svedala Skåne län | 43,0% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −2,4 (2021→2025) försämring | → |
| 47 | Växjö Kronobergs län | 43,0% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +8,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 49 | Falköping Västra Götalands län | 42,8% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +4,7 (2022→2025) förbättring | → |
| 50 | Tyresö Stockholms län | 42,2% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −3,3 (2021→2025) försämring | → |
| 51 | Kungsbacka Hallands län | 42,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −2,0 (2021→2025) försämring | → |
| 51 | Varberg Hallands län | 42,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +6,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 51 | Västervik Kalmar län | 42,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −1,9 (2021→2025) försämring | → |
| 54 | Falun Dalarnas län | 41,9% | bättre än riksgenomsnittet +3 | ±0,0 (2021→2025) oförändrat | → |
| 55 | Vetlanda Jönköpings län | 41,8% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 56 | Hallsberg Örebro län | 41,4% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +2,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 56 | Lomma Skåne län | 41,4% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −24,8 (2021→2025) försämring | → |
| 58 | Värnamo Jönköpings län | 41,3% | bättre än riksgenomsnittet +3 | −4,6 (2021→2025) försämring | → |
| 59 | Ängelholm Skåne län | 40,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +7,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 60 | Båstad Skåne län | 40,7% | bättre än riksgenomsnittet +2 | ±0,0 (2021→2025) oförändrat | → |
| 60 | Heby Uppsala län | 40,7% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +5,2 (2022→2025) förbättring | → |
| 62 | Arvidsjaur Norrbottens län | 40,6% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 63 | Göteborg Västra Götalands län | 40,1% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +3,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 64 | Oxelösund Södermanlands län | 40,0% | bättre än riksgenomsnittet +2 | för få år | → |
| 65 | Boden Norrbottens län | 39,9% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −12,8 (2021→2025) försämring | → |
| 65 | Mjölby Östergötlands län | 39,9% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −12,5 (2021→2025) försämring | → |
| 65 | Robertsfors Västerbottens län | 39,9% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −3,5 (2021→2025) försämring | → |
| 68 | Kävlinge Skåne län | 39,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −8,6 (2021→2025) försämring | → |
| 68 | Mariestad Västra Götalands län | 39,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −4,5 (2021→2025) försämring | → |
| 68 | Sunne Värmlands län | 39,8% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +5,6 (2022→2025) förbättring | → |
| 71 | Storuman Västerbottens län | 39,7% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 72 | Upplands-Bro Stockholms län | 39,6% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +3,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 73 | Malmö Skåne län | 39,2% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −2,4 (2022→2025) försämring | → |
| 73 | Timrå Västernorrlands län | 39,2% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −8,2 (2021→2025) försämring | → |
| 75 | Jokkmokk Norrbottens län | 38,7% | som riket | +12,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 76 | Aneby Jönköpings län | 38,6% | som riket | −14,3 (2021→2025) försämring | → |
| 76 | Lidköping Västra Götalands län | 38,6% | som riket | −9,9 (2021→2025) försämring | → |
| 76 | Ljungby Kronobergs län | 38,6% | som riket | −0,2 (2023→2025) försämring | → |
| 79 | Norsjö Västerbottens län | 38,4% | som riket | −5,9 (2023→2025) försämring | → |
| 80 | Lekeberg Örebro län | 38,2% | som riket | −9,6 (2021→2025) försämring | → |
| 81 | Tranås Jönköpings län | 38,1% | som riket | −9,3 (2022→2025) försämring | → |
| 82 | Borås Västra Götalands län | 37,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +5,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 83 | Skara Västra Götalands län | 37,5% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +7,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 84 | Ekerö Stockholms län | 37,2% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +6,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 84 | Mullsjö Jönköpings län | 37,2% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +4,7 (2022→2025) förbättring | → |
| 84 | Värmdö Stockholms län | 37,2% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +7,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 87 | Nordmaling Västerbottens län | 37,0% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +4,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 88 | Helsingborg Skåne län | 36,0% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 89 | Piteå Norrbottens län | 35,9% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −7,7 (2021→2025) försämring | → |
| 89 | Älmhult Kronobergs län | 35,9% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 91 | Härnösand Västernorrlands län | 35,5% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −3,0 (2021→2025) försämring | → |
| 92 | Avesta Dalarnas län | 35,4% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −11,4 (2021→2025) försämring | → |
| 93 | Tjörn Västra Götalands län | 35,3% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +10,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 94 | Sundsvall Västernorrlands län | 34,8% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 95 | Örebro Örebro län | 34,6% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −4,5 (2021→2025) försämring | → |
| 96 | Lilla Edet Västra Götalands län | 34,5% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +9,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 97 | Svenljunga Västra Götalands län | 34,4% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −1,3 (2023→2025) försämring | → |
| 98 | Ale Västra Götalands län | 34,2% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −0,5 (2023→2025) försämring | → |
| 99 | Hudiksvall Gävleborgs län | 34,1% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −2,5 (2022→2025) försämring | → |
| 99 | Strängnäs Södermanlands län | 34,1% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −10,0 (2021→2025) försämring | → |
| 101 | Åre Jämtlands län | 33,6% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −0,8 (2022→2025) försämring | → |
| 102 | Uppsala Uppsala län | 33,1% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −12,1 (2021→2025) försämring | → |
| 103 | Nyköping Södermanlands län | 33,0% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −7,2 (2021→2025) försämring | → |
| 103 | Älvdalen Dalarnas län | 33,0% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 105 | Herrljunga Västra Götalands län | 32,9% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −6,4 (2021→2025) försämring | → |
| 106 | Kinda Östergötlands län | 32,6% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +4,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 106 | Köping Västmanlands län | 32,6% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −5,8 (2021→2025) försämring | → |
| 108 | Boxholm Östergötlands län | 32,2% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −12,0 (2023→2025) försämring | → |
| 109 | Mark Västra Götalands län | 32,1% | sämre än riksgenomsnittet −6 | för få år | → |
| 110 | Eskilstuna Södermanlands län | 31,9% | sämre än riksgenomsnittet −7 | −10,3 (2021→2025) försämring | → |
| 111 | Storfors Värmlands län | 31,8% | sämre än riksgenomsnittet −7 | för få år | → |
| 112 | Sjöbo Skåne län | 31,3% | sämre än riksgenomsnittet −7 | −4,2 (2021→2025) försämring | → |
| 113 | Älvkarleby Uppsala län | 31,1% | sämre än riksgenomsnittet −7 | för få år | → |
| 114 | Oskarshamn Kalmar län | 30,7% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −9,2 (2021→2025) försämring | → |
| 115 | Emmaboda Kalmar län | 30,2% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −17,3 (2022→2025) försämring | → |
| 116 | Södertälje Stockholms län | 30,1% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −3,1 (2021→2025) försämring | → |
| 117 | Bengtsfors Västra Götalands län | 30,0% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −13,6 (2021→2025) försämring | → |
| 118 | Klippan Skåne län | 29,9% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −5,5 (2021→2025) försämring | → |
| 118 | Lessebo Kronobergs län | 29,9% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −2,9 (2021→2025) försämring | → |
| 120 | Nykvarn Stockholms län | 29,3% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 121 | Gnesta Södermanlands län | 29,1% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −4,8 (2021→2025) försämring | → |
| 122 | Örkelljunga Skåne län | 28,9% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −6,6 (2021→2025) försämring | → |
| 123 | Haparanda Norrbottens län | 28,8% | sämre än riksgenomsnittet −10 | +0,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 124 | Gnosjö Jönköpings län | 28,7% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −15,0 (2023→2025) försämring | → |
| 125 | Kristinehamn Värmlands län | 28,6% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −8,4 (2021→2025) försämring | → |
| 126 | Gävle Gävleborgs län | 28,0% | sämre än riksgenomsnittet −10 | −0,3 (2021→2025) försämring | → |
| 127 | Ulricehamn Västra Götalands län | 27,7% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −13,3 (2021→2025) försämring | → |
| 128 | Säffle Värmlands län | 27,6% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −21,7 (2021→2025) försämring | → |
| 129 | Enköping Uppsala län | 27,5% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +3,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 130 | Askersund Örebro län | 27,4% | sämre än riksgenomsnittet −11 | för få år | → |
| 131 | Nynäshamn Stockholms län | 27,3% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 132 | Sölvesborg Blekinge län | 27,2% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −26,2 (2022→2025) försämring | → |
| 133 | Söderköping Östergötlands län | 27,1% | sämre än riksgenomsnittet −11 | för få år | → |
| 134 | Kiruna Norrbottens län | 26,3% | sämre än riksgenomsnittet −12 | −5,7 (2023→2025) försämring | → |
| 135 | Nybro Kalmar län | 26,1% | sämre än riksgenomsnittet −12 | −12,1 (2021→2025) försämring | → |
| 136 | Lysekil Västra Götalands län | 25,8% | sämre än riksgenomsnittet −13 | −6,2 (2021→2025) försämring | → |
| 137 | Åstorp Skåne län | 25,4% | sämre än riksgenomsnittet −13 | −4,0 (2021→2025) försämring | → |
| 138 | Perstorp Skåne län | 24,4% | sämre än riksgenomsnittet −14 | −15,7 (2021→2025) försämring | → |
| 139 | Ystad Skåne län | 24,3% | sämre än riksgenomsnittet −14 | −10,3 (2021→2025) försämring | → |
| 140 | Skurup Skåne län | 24,2% | sämre än riksgenomsnittet −14 | −4,4 (2021→2025) försämring | → |
| 141 | Ragunda Jämtlands län | 24,1% | sämre än riksgenomsnittet −14 | −9,5 (2021→2025) försämring | → |
| 142 | Östhammar Uppsala län | 24,0% | sämre än riksgenomsnittet −14 | −9,9 (2021→2025) försämring | → |
| 143 | Ludvika Dalarnas län | 23,8% | sämre än riksgenomsnittet −15 | −11,4 (2021→2025) försämring | → |
| 144 | Gislaved Jönköpings län | 23,1% | sämre än riksgenomsnittet −15 | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 145 | Svalöv Skåne län | 23,0% | sämre än riksgenomsnittet −15 | för få år | → |
| 146 | Flen Södermanlands län | 22,9% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −10,1 (2021→2025) försämring | → |
| 147 | Sala Västmanlands län | 22,7% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −9,4 (2022→2025) försämring | → |
| 148 | Bromölla Skåne län | 22,3% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 148 | Motala Östergötlands län | 22,3% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −14,6 (2021→2025) försämring | → |
| 150 | Gällivare Norrbottens län | 22,0% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −12,0 (2021→2025) försämring | → |
| 151 | Uddevalla Västra Götalands län | 21,5% | sämre än riksgenomsnittet −17 | +3,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 152 | Söderhamn Gävleborgs län | 20,8% | sämre än riksgenomsnittet −18 | −15,8 (2021→2025) försämring | → |
| 153 | Botkyrka Stockholms län | 20,5% | sämre än riksgenomsnittet −18 | −12,0 (2021→2025) försämring | → |
| 154 | Håbo Uppsala län | 20,2% | sämre än riksgenomsnittet −18 | +3,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 155 | Karlskrona Blekinge län | 19,3% | sämre än riksgenomsnittet −19 | −15,6 (2021→2025) försämring | → |
| 155 | Trelleborg Skåne län | 19,3% | sämre än riksgenomsnittet −19 | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 157 | Lindesberg Örebro län | 18,4% | sämre än riksgenomsnittet −20 | −7,9 (2023→2025) försämring | → |
| 158 | Hässleholm Skåne län | 16,2% | sämre än riksgenomsnittet −22 | −1,7 (2021→2025) försämring | → |
| 159 | Ronneby Blekinge län | 14,6% | sämre än riksgenomsnittet −24 | −15,7 (2021→2025) försämring | → |
Deltar ej i undersökningen (131)
131 kommuner saknar svar 2025 och kan därför inte rankas.
Alingsås Alvesta Arboga Arjeplog Arvika Bjurholm Bjuv Bollebygd Bollnäs Borlänge Bräcke Burlöv Dals-Ed Degerfors Dorotea Eda Eksjö Eslöv Fagersta Falkenberg Filipstad Finspång Färgelanda Gotland Grums Grästorp Habo Hagfors Halmstad Hammarö Haninge Hedemora Hjo Hofors Hultsfred Hylte Hällefors Härjedalen Härryda Höganäs Högsby Hörby Höör Kalix Karlsborg Karlshamn Karlskoga Kil Kramfors Kristianstad Krokom Kumla Kungsör Kungälv Laholm Laxå Leksand Lerum Ljusdal Ljusnarsberg Malung-Sälen Malå Mellerud Mora Munkedal Munkfors Mönsterås Nacka Nora Norberg Nordanstig Norrköping Norrtälje Nässjö Olofström Orust Osby Ovanåker Pajala Partille Sandviken Sigtuna Simrishamn Skellefteå Skinnskatteberg Smedjebacken Sollefteå Sollentuna Solna Sorsele Sotenäs Stenungsund Stockholm Strömstad Strömsund Surahammar Sävsjö Tibro Tidaholm Tierp Tingsryd Tomelilla Torsby Torsås Tranemo Töreboda Upplands Väsby Uppvidinge Vadstena Vaggeryd Valdemarsvik Vansbro Vilhelmina Vimmerby Vindeln Vingåker Vårgårda Vänersborg Västerås Åmål Ånge Årjäng Åsele Åtvidaberg Älvsbyn Öckerö Ödeshög Örnsköldsvik Östra Göinge Överkalix Övertorneå
Alla 290 kommuner · 159 deltog i 2025 års undersökning
Bäst resultat per år
| År | Kommun | Andel | Av |
|---|---|---|---|
| 2025 | Ydre | 74,5% | 159 |
| 2024 | Smedjebacken | 65,6% | 128 |
| 2023 | Essunga | 69,8% | 162 |
| 2022 | Smedjebacken | 72,4% | 137 |
| 2021 | Grästorp | 68,5% | 161 |
Se hur resultaten fördelar sig geografiskt i kartvyn