Sverige FYI› Listor› Invånarnas bild› Infrastruktur
Kommuner där flest är nöjda med gång- och cykelvägarna 2025
Invånarna bedömer utbudet av gång- och cykelvägar i sin kommun, en fråga i samma del av undersökningen som kollektivtrafiken. 159 kommuner lämnade svar 2025, och andelen nöjda med gång- och cykelvägarna i riket är 83%.
Källa: SCB ME0003 Senast uppdaterad: 2025
Skillnader anges i %-enheter.
| # | Kommun | Andel nöjda | vs rikssnitt | Utveckling | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Oxelösund Södermanlands län | 98,4% | bättre än riksgenomsnittet +15 | för få år | → |
| 2 | Forshaga Värmlands län | 95,6% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 3 | Lidingö Stockholms län | 95,4% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +1,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 4 | Staffanstorp Skåne län | 95,1% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 5 | Lomma Skåne län | 95,0% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 6 | Malmö Skåne län | 94,7% | bättre än riksgenomsnittet +12 | +1,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 7 | Linköping Östergötlands län | 94,4% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 8 | Karlstad Värmlands län | 93,8% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 8 | Umeå Västerbottens län | 93,8% | bättre än riksgenomsnittet +11 | +2,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 10 | Lund Skåne län | 93,1% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +3,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 11 | Sundbyberg Stockholms län | 93,0% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 12 | Täby Stockholms län | 92,9% | bättre än riksgenomsnittet +10 | +2,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 13 | Järfälla Stockholms län | 92,8% | bättre än riksgenomsnittet +10 | −1,0 (2021→2025) försämring | → |
| 14 | Hallstahammar Västmanlands län | 92,4% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +12,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 15 | Danderyd Stockholms län | 92,0% | bättre än riksgenomsnittet +9 | −0,3 (2021→2025) försämring | → |
| 16 | Helsingborg Skåne län | 91,9% | bättre än riksgenomsnittet +9 | +2,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 17 | Örebro Örebro län | 91,5% | bättre än riksgenomsnittet +8 | −0,2 (2021→2025) försämring | → |
| 18 | Lycksele Västerbottens län | 91,4% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +9,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 19 | Motala Östergötlands län | 91,3% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +2,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 20 | Kalmar Kalmar län | 90,8% | bättre än riksgenomsnittet +8 | +1,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 21 | Köping Västmanlands län | 90,6% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 22 | Bromölla Skåne län | 90,5% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +3,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 22 | Uppsala Uppsala län | 90,5% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 24 | Mölndal Västra Götalands län | 90,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +5,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 24 | Östersund Jämtlands län | 90,4% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −1,1 (2021→2025) försämring | → |
| 26 | Landskrona Skåne län | 90,3% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +6,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 27 | Trollhättan Västra Götalands län | 90,2% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +2,8 (2023→2025) förbättring | → |
| 28 | Katrineholm Södermanlands län | 90,1% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +1,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 28 | Mjölby Östergötlands län | 90,1% | bättre än riksgenomsnittet +7 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 30 | Tyresö Stockholms län | 89,9% | bättre än riksgenomsnittet +7 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 31 | Trosa Södermanlands län | 89,6% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +6,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 31 | Upplands-Bro Stockholms län | 89,6% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +3,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 33 | Botkyrka Stockholms län | 89,1% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 33 | Skövde Västra Götalands län | 89,1% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +0,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 35 | Luleå Norrbottens län | 88,8% | bättre än riksgenomsnittet +6 | +2,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 36 | Nybro Kalmar län | 88,7% | bättre än riksgenomsnittet +6 | −0,3 (2021→2025) försämring | → |
| 37 | Gävle Gävleborgs län | 88,6% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +4,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 38 | Salem Stockholms län | 88,5% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +1,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 39 | Huddinge Stockholms län | 88,2% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +8,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 40 | Svedala Skåne län | 88,0% | bättre än riksgenomsnittet +5 | +1,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 41 | Tranås Jönköpings län | 87,7% | bättre än riksgenomsnittet +5 | −1,0 (2022→2025) försämring | → |
| 42 | Älvkarleby Uppsala län | 87,4% | bättre än riksgenomsnittet +4 | för få år | → |
| 43 | Kungsbacka Hallands län | 87,2% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +7,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 43 | Skara Västra Götalands län | 87,2% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 45 | Växjö Kronobergs län | 87,1% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 46 | Ulricehamn Västra Götalands län | 87,0% | bättre än riksgenomsnittet +4 | −1,3 (2021→2025) försämring | → |
| 47 | Eskilstuna Södermanlands län | 86,8% | bättre än riksgenomsnittet +4 | +3,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 48 | Sala Västmanlands län | 86,6% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +5,8 (2022→2025) förbättring | → |
| 49 | Vellinge Skåne län | 86,4% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +2,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 50 | Ängelholm Skåne län | 86,2% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +3,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 51 | Varberg Hallands län | 85,7% | bättre än riksgenomsnittet +3 | +4,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 52 | Göteborg Västra Götalands län | 85,6% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 53 | Lidköping Västra Götalands län | 85,5% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +2,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 54 | Nyköping Södermanlands län | 84,9% | bättre än riksgenomsnittet +2 | +4,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 55 | Ludvika Dalarnas län | 84,6% | bättre än riksgenomsnittet +1 | −1,6 (2021→2025) försämring | → |
| 56 | Oskarshamn Kalmar län | 84,2% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +5,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 57 | Falun Dalarnas län | 84,0% | bättre än riksgenomsnittet +1 | +8,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 58 | Ronneby Blekinge län | 83,6% | som riket | −0,5 (2021→2025) försämring | → |
| 59 | Jönköping Jönköpings län | 83,3% | som riket | +2,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 60 | Avesta Dalarnas län | 83,0% | som riket | +1,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 61 | Mariestad Västra Götalands län | 82,5% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −1,5 (2021→2025) försämring | → |
| 62 | Ystad Skåne län | 82,4% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −0,7 (2021→2025) försämring | → |
| 63 | Boden Norrbottens län | 82,1% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −4,2 (2021→2025) försämring | → |
| 64 | Enköping Uppsala län | 81,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | +8,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 64 | Vetlanda Jönköpings län | 81,9% | sämre än riksgenomsnittet −1 | −4,4 (2021→2025) försämring | → |
| 66 | Österåker Stockholms län | 81,5% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +3,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 67 | Kristinehamn Värmlands län | 81,4% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +3,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 67 | Storfors Värmlands län | 81,4% | sämre än riksgenomsnittet −2 | för få år | → |
| 67 | Sundsvall Västernorrlands län | 81,4% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +4,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 70 | Håbo Uppsala län | 81,2% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −0,8 (2021→2025) försämring | → |
| 70 | Perstorp Skåne län | 81,2% | sämre än riksgenomsnittet −2 | +1,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 72 | Ljungby Kronobergs län | 81,0% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −2,4 (2023→2025) försämring | → |
| 73 | Hässleholm Skåne län | 80,9% | sämre än riksgenomsnittet −2 | −2,3 (2021→2025) försämring | → |
| 74 | Sunne Värmlands län | 80,4% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +7,1 (2022→2025) förbättring | → |
| 75 | Sölvesborg Blekinge län | 80,3% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +1,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 76 | Kävlinge Skåne län | 80,0% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +1,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 77 | Båstad Skåne län | 79,9% | sämre än riksgenomsnittet −3 | −0,2 (2021→2025) försämring | → |
| 77 | Piteå Norrbottens län | 79,9% | sämre än riksgenomsnittet −3 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 79 | Gullspång Västra Götalands län | 79,6% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +0,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 80 | Lessebo Kronobergs län | 79,4% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +3,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 81 | Ale Västra Götalands län | 79,3% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +1,8 (2023→2025) förbättring | → |
| 81 | Svenljunga Västra Götalands län | 79,3% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +8,3 (2023→2025) förbättring | → |
| 83 | Borås Västra Götalands län | 79,2% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 84 | Arvidsjaur Norrbottens län | 78,9% | sämre än riksgenomsnittet −4 | −4,1 (2021→2025) försämring | → |
| 85 | Boxholm Östergötlands län | 78,8% | sämre än riksgenomsnittet −4 | +5,7 (2023→2025) förbättring | → |
| 86 | Hallsberg Örebro län | 78,5% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 87 | Knivsta Uppsala län | 78,3% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +0,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 87 | Nykvarn Stockholms län | 78,3% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −2,5 (2021→2025) försämring | → |
| 89 | Säffle Värmlands län | 78,1% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −3,3 (2021→2025) försämring | → |
| 90 | Gislaved Jönköpings län | 77,9% | sämre än riksgenomsnittet −5 | −0,9 (2021→2025) försämring | → |
| 90 | Örkelljunga Skåne län | 77,9% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +2,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 92 | Västervik Kalmar län | 77,8% | sämre än riksgenomsnittet −5 | +4,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 93 | Falköping Västra Götalands län | 77,6% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +3,0 (2022→2025) förbättring | → |
| 94 | Karlskrona Blekinge län | 77,0% | sämre än riksgenomsnittet −6 | +4,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 95 | Söderköping Östergötlands län | 76,9% | sämre än riksgenomsnittet −6 | för få år | → |
| 95 | Värnamo Jönköpings län | 76,9% | sämre än riksgenomsnittet −6 | −4,9 (2021→2025) försämring | → |
| 97 | Vallentuna Stockholms län | 76,4% | sämre än riksgenomsnittet −7 | +6,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 98 | Vännäs Västerbottens län | 76,1% | sämre än riksgenomsnittet −7 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 99 | Klippan Skåne län | 75,7% | sämre än riksgenomsnittet −7 | +1,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 100 | Mörbylånga Kalmar län | 75,4% | sämre än riksgenomsnittet −8 | +6,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 101 | Trelleborg Skåne län | 75,2% | sämre än riksgenomsnittet −8 | +3,4 (2021→2025) förbättring | → |
| 102 | Älmhult Kronobergs län | 75,1% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −1,4 (2021→2025) försämring | → |
| 103 | Markaryd Kronobergs län | 74,8% | sämre än riksgenomsnittet −8 | +9,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 103 | Åstorp Skåne län | 74,8% | sämre än riksgenomsnittet −8 | −6,1 (2021→2025) försämring | → |
| 105 | Timrå Västernorrlands län | 74,2% | sämre än riksgenomsnittet −9 | −1,0 (2021→2025) försämring | → |
| 106 | Södertälje Stockholms län | 73,8% | sämre än riksgenomsnittet −9 | +9,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 107 | Ekerö Stockholms län | 72,9% | sämre än riksgenomsnittet −10 | +4,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 108 | Herrljunga Västra Götalands län | 72,6% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −0,3 (2021→2025) försämring | → |
| 109 | Vara Västra Götalands län | 72,5% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +1,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 110 | Götene Västra Götalands län | 72,4% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +1,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 111 | Jokkmokk Norrbottens län | 72,2% | sämre än riksgenomsnittet −11 | +9,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 112 | Härnösand Västernorrlands län | 71,9% | sämre än riksgenomsnittet −11 | −3,0 (2021→2025) försämring | → |
| 113 | Borgholm Kalmar län | 71,4% | sämre än riksgenomsnittet −12 | −3,3 (2021→2025) försämring | → |
| 114 | Mullsjö Jönköpings län | 71,1% | sämre än riksgenomsnittet −12 | −1,3 (2022→2025) försämring | → |
| 114 | Sjöbo Skåne län | 71,1% | sämre än riksgenomsnittet −12 | +4,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 116 | Strängnäs Södermanlands län | 69,6% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +2,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 117 | Vaxholm Stockholms län | 69,5% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +7,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 118 | Skurup Skåne län | 69,3% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +4,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 119 | Söderhamn Gävleborgs län | 69,0% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +1,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 120 | Värmdö Stockholms län | 68,8% | sämre än riksgenomsnittet −14 | +8,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 121 | Emmaboda Kalmar län | 67,4% | sämre än riksgenomsnittet −16 | +2,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 121 | Gnosjö Jönköpings län | 67,4% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −2,8 (2023→2025) försämring | → |
| 123 | Gällivare Norrbottens län | 67,0% | sämre än riksgenomsnittet −16 | −4,0 (2021→2025) försämring | → |
| 124 | Bengtsfors Västra Götalands län | 66,9% | sämre än riksgenomsnittet −16 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 125 | Lindesberg Örebro län | 66,4% | sämre än riksgenomsnittet −17 | +2,2 (2023→2025) förbättring | → |
| 126 | Uddevalla Västra Götalands län | 66,2% | sämre än riksgenomsnittet −17 | +5,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 127 | Aneby Jönköpings län | 65,9% | sämre än riksgenomsnittet −17 | −0,4 (2021→2025) försämring | → |
| 128 | Orsa Dalarnas län | 65,5% | sämre än riksgenomsnittet −18 | +3,5 (2021→2025) förbättring | → |
| 129 | Haparanda Norrbottens län | 65,1% | sämre än riksgenomsnittet −18 | +23,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 130 | Lilla Edet Västra Götalands län | 65,0% | sämre än riksgenomsnittet −18 | +9,7 (2021→2025) förbättring | → |
| 131 | Askersund Örebro län | 64,8% | sämre än riksgenomsnittet −18 | för få år | → |
| 132 | Nordmaling Västerbottens län | 63,3% | sämre än riksgenomsnittet −20 | +8,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 133 | Nynäshamn Stockholms län | 62,7% | sämre än riksgenomsnittet −20 | +9,2 (2021→2025) förbättring | → |
| 134 | Tjörn Västra Götalands län | 60,8% | sämre än riksgenomsnittet −22 | +0,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 135 | Flen Södermanlands län | 60,5% | sämre än riksgenomsnittet −23 | +5,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 136 | Lysekil Västra Götalands län | 60,0% | sämre än riksgenomsnittet −23 | +4,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 137 | Mark Västra Götalands län | 59,7% | sämre än riksgenomsnittet −23 | för få år | → |
| 138 | Rättvik Dalarnas län | 58,6% | sämre än riksgenomsnittet −25 | −8,0 (2021→2025) försämring | → |
| 139 | Essunga Västra Götalands län | 58,0% | sämre än riksgenomsnittet −25 | +5,8 (2021→2025) förbättring | → |
| 140 | Kiruna Norrbottens län | 57,6% | sämre än riksgenomsnittet −26 | +1,5 (2023→2025) förbättring | → |
| 141 | Kinda Östergötlands län | 56,7% | sämre än riksgenomsnittet −26 | +4,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 141 | Ockelbo Gävleborgs län | 56,7% | sämre än riksgenomsnittet −26 | +5,4 (2023→2025) förbättring | → |
| 143 | Storuman Västerbottens län | 56,6% | sämre än riksgenomsnittet −27 | −2,6 (2021→2025) försämring | → |
| 144 | Säter Dalarnas län | 54,6% | sämre än riksgenomsnittet −29 | +3,6 (2021→2025) förbättring | → |
| 145 | Heby Uppsala län | 54,5% | sämre än riksgenomsnittet −29 | +10,5 (2022→2025) förbättring | → |
| 146 | Hudiksvall Gävleborgs län | 51,7% | sämre än riksgenomsnittet −31 | +7,0 (2022→2025) förbättring | → |
| 147 | Robertsfors Västerbottens län | 51,4% | sämre än riksgenomsnittet −32 | +7,9 (2021→2025) förbättring | → |
| 148 | Ragunda Jämtlands län | 49,9% | sämre än riksgenomsnittet −33 | −4,4 (2021→2025) försämring | → |
| 148 | Svalöv Skåne län | 49,9% | sämre än riksgenomsnittet −33 | för få år | → |
| 150 | Östhammar Uppsala län | 48,8% | sämre än riksgenomsnittet −34 | +2,0 (2021→2025) förbättring | → |
| 151 | Berg Jämtlands län | 48,6% | sämre än riksgenomsnittet −35 | +8,3 (2021→2025) förbättring | → |
| 152 | Norsjö Västerbottens län | 46,9% | sämre än riksgenomsnittet −36 | −8,7 (2023→2025) försämring | → |
| 153 | Ydre Östergötlands län | 46,7% | sämre än riksgenomsnittet −36 | för få år | → |
| 154 | Gagnef Dalarnas län | 45,2% | sämre än riksgenomsnittet −38 | +2,4 (2022→2025) förbättring | → |
| 154 | Gnesta Södermanlands län | 45,2% | sämre än riksgenomsnittet −38 | −11,0 (2021→2025) försämring | → |
| 156 | Lekeberg Örebro län | 45,1% | sämre än riksgenomsnittet −38 | −1,2 (2021→2025) försämring | → |
| 157 | Älvdalen Dalarnas län | 34,8% | sämre än riksgenomsnittet −48 | +11,1 (2021→2025) förbättring | → |
| 158 | Åre Jämtlands län | 22,7% | sämre än riksgenomsnittet −60 | +9,9 (2022→2025) förbättring | → |
| 159 | Tanum Västra Götalands län | 18,2% | sämre än riksgenomsnittet −65 | −5,4 (2021→2025) försämring | → |
Deltar ej i undersökningen (131)
131 kommuner saknar svar 2025 och kan därför inte rankas.
Alingsås Alvesta Arboga Arjeplog Arvika Bjurholm Bjuv Bollebygd Bollnäs Borlänge Bräcke Burlöv Dals-Ed Degerfors Dorotea Eda Eksjö Eslöv Fagersta Falkenberg Filipstad Finspång Färgelanda Gotland Grums Grästorp Habo Hagfors Halmstad Hammarö Haninge Hedemora Hjo Hofors Hultsfred Hylte Hällefors Härjedalen Härryda Höganäs Högsby Hörby Höör Kalix Karlsborg Karlshamn Karlskoga Kil Kramfors Kristianstad Krokom Kumla Kungsör Kungälv Laholm Laxå Leksand Lerum Ljusdal Ljusnarsberg Malung-Sälen Malå Mellerud Mora Munkedal Munkfors Mönsterås Nacka Nora Norberg Nordanstig Norrköping Norrtälje Nässjö Olofström Orust Osby Ovanåker Pajala Partille Sandviken Sigtuna Simrishamn Skellefteå Skinnskatteberg Smedjebacken Sollefteå Sollentuna Solna Sorsele Sotenäs Stenungsund Stockholm Strömstad Strömsund Surahammar Sävsjö Tibro Tidaholm Tierp Tingsryd Tomelilla Torsby Torsås Tranemo Töreboda Upplands Väsby Uppvidinge Vadstena Vaggeryd Valdemarsvik Vansbro Vilhelmina Vimmerby Vindeln Vingåker Vårgårda Vänersborg Västerås Åmål Ånge Årjäng Åsele Åtvidaberg Älvsbyn Öckerö Ödeshög Örnsköldsvik Östra Göinge Överkalix Övertorneå
Alla 290 kommuner · 159 deltog i 2025 års undersökning
Bäst resultat per år
| År | Kommun | Andel | Av |
|---|---|---|---|
| 2025 | Oxelösund | 98,4% | 159 |
| 2024 | Malmö | 95,2% | 128 |
| 2023 | Upplands Väsby | 97,5% | 162 |
| 2022 | Linköping | 96,2% | 137 |
| 2021 | Lomma | 94,9% | 161 |
Se hur resultaten fördelar sig geografiskt i kartvyn