Nykvarn
Stockholms län
12 384 invånare · 2025
Befolkningsförändring, 5 årMedianinkomstMinst tre års eftergymnasial utbildningRekommenderar kommunenNöjda med grundskolanFörtroende för lokala politiker
Uppgift saknas Kunde inte laddas
60%
Rekommenderar kommunen
2025
Plats 128 av 249
Befolkningsförändring, 5 årMedianinkomstMinst tre års eftergymnasial utbildningRekommenderar kommunenNöjda med grundskolanFörtroende för lokala politiker
Uppgift saknas Kunde inte laddas
78%
Nöjda med grundskolan
2025
Plats 79 av 249
Befolkningsförändring, 5 årMedianinkomstMinst tre års eftergymnasial utbildningRekommenderar kommunenNöjda med grundskolanFörtroende för lokala politiker
Uppgift saknas Kunde inte laddas
29%
Förtroende för lokala politiker
2025
Plats 192 av 249
Statistik från SCB
SCB:s medborgarundersökning
Boendemiljö
Jämfört med rikssnittet · SCB 2025
Närhet till naturen
99%Rikssnitt: 98% +2 %-enheter Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Nykvarn | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 99% | 97% |
| 2022 | 99% | 97% |
| 2023 | 99% | 97% |
| 2024 | 100% | 97% |
| 2025 | 99% | 98% |
2021 → 2025 · +1 sedan 2021
Kön
Män 99% -1 %-enheter n=290
Kvinnor 100% +1 %-enheter n=300
Skillnaden är inom osäkerhetsmarginalen
Ålder
18–29 år 98% -1 %-enheter n=62
30–49 år 100% +1 %-enheter n=105
50–64 år 99% 0 %-enheter n=175
65+ år 99% 0 %-enheter n=248
Skillnaderna är inom osäkerhetsmarginalen
590 svarande
Lugn och ro
95%Rikssnitt: 92% +4 %-enheter Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Nykvarn | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 94% | 91% |
| 2022 | 93% | 92% |
| 2023 | 95% | 92% |
| 2024 | 95% | 93% |
| 2025 | 95% | 92% |
2021 → 2025 · +1 sedan 2021
Kön
Män 94% -1 %-enheter n=290
Kvinnor 97% +1 %-enheter n=300
Skillnaden är inom osäkerhetsmarginalen
Ålder
18–29 år 94% -1 %-enheter n=62
30–49 år 95% -1 %-enheter n=106
50–64 år 98% +2 %-enheter n=175
65+ år 94% -1 %-enheter n=247
590 svarande
Närhet till livsmedelsaffär
90%Rikssnitt: 93% -3 %-enheter Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Nykvarn | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 87% | 92% |
| 2022 | 90% | 93% |
| 2023 | 90% | 93% |
| 2024 | 89% | 93% |
| 2025 | 90% | 93% |
2021 → 2025 · +3 sedan 2021
Kön
Män 87% -3 %-enheter n=290
Kvinnor 93% +3 %-enheter n=301
Ålder
18–29 år 96% +7 %-enheter n=62
30–49 år 87% -3 %-enheter n=106
50–64 år 86% -4 %-enheter n=177
65+ år 94% +4 %-enheter n=246
591 svarande
Närhet till sjukvård
93%Rikssnitt: 94% -1 %-enheter Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Nykvarn | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 94% | 93% |
| 2022 | 92% | 93% |
| 2023 | 95% | 94% |
| 2024 | 92% | 94% |
| 2025 | 93% | 94% |
2021 → 2025 · −1 sedan 2021
Kön
Män 91% -2 %-enheter n=286
Kvinnor 95% +2 %-enheter n=299
Skillnaden är inom osäkerhetsmarginalen
Ålder
18–29 år 89% -4 %-enheter n=60
30–49 år 93% 0 %-enheter n=106
50–64 år 93% 0 %-enheter n=172
65+ år 95% +3 %-enheter n=247
Skillnaderna är inom osäkerhetsmarginalen
585 svarande
Tillgång till vård i närheten
88%Rikssnitt: 88% Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Nykvarn | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 91% | 90% |
| 2022 | 89% | 88% |
| 2023 | 90% | 88% |
| 2024 | 89% | 89% |
| 2025 | 88% | 88% |
2021 → 2025 · −3 sedan 2021
Kön
Män 88% -1 %-enheter n=287
Kvinnor 89% +1 %-enheter n=298
Skillnaden är inom osäkerhetsmarginalen
Ålder
18–29 år 79% -9 %-enheter n=61
30–49 år 87% -1 %-enheter n=103
50–64 år 92% +3 %-enheter n=172
65+ år 92% +4 %-enheter n=249
585 svarande