Täby
Stockholms län
78 514 invånare · 2025
Befolkningsförändring, 5 årMedianinkomstMinst tre års eftergymnasial utbildningRekommenderar kommunenNöjda med grundskolanFörtroende för lokala politiker
Uppgift saknas Kunde inte laddas
88%
Rekommenderar kommunen
2025
Plats 3 av 249
Befolkningsförändring, 5 årMedianinkomstMinst tre års eftergymnasial utbildningRekommenderar kommunenNöjda med grundskolanFörtroende för lokala politiker
Uppgift saknas Kunde inte laddas
92%
Nöjda med grundskolan
2025
Plats 4 av 249
Befolkningsförändring, 5 årMedianinkomstMinst tre års eftergymnasial utbildningRekommenderar kommunenNöjda med grundskolanFörtroende för lokala politiker
Uppgift saknas Kunde inte laddas
66%
Förtroende för lokala politiker
2025
Plats 4 av 249
Statistik från SCB
SCB:s medborgarundersökning
Boendemiljö
Jämfört med rikssnittet · SCB 2025
Närhet till naturen
99%Rikssnitt: 98% +1 %-enheter Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Täby | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 98% | 97% |
| 2022 | 99% | 97% |
| 2023 | 98% | 97% |
| 2024 | 99% | 97% |
| 2025 | 99% | 98% |
2021 → 2025 · ±0 sedan 2021
Kön
Män 98% 0 %-enheter n=420
Kvinnor 99% +1 %-enheter n=420
Skillnaden är inom osäkerhetsmarginalen
Ålder
18–29 år 95% -4 %-enheter n=111
30–49 år 99% +1 %-enheter n=156
50–64 år 99% 0 %-enheter n=246
65+ år 100% +2 %-enheter n=327
840 svarande
Lugn och ro
95%Rikssnitt: 92% +3 %-enheter Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Täby | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 95% | 91% |
| 2022 | 95% | 92% |
| 2023 | 95% | 92% |
| 2024 | 95% | 93% |
| 2025 | 95% | 92% |
2021 → 2025 · ±0 sedan 2021
Kön
Män 96% +1 %-enheter n=422
Kvinnor 94% -1 %-enheter n=419
Skillnaden är inom osäkerhetsmarginalen
Ålder
18–29 år 86% -9 %-enheter n=111
30–49 år 95% 0 %-enheter n=157
50–64 år 98% +4 %-enheter n=246
65+ år 97% +2 %-enheter n=327
841 svarande
Närhet till livsmedelsaffär
95%Rikssnitt: 93% +2 %-enheter Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Täby | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 94% | 92% |
| 2022 | 97% | 93% |
| 2023 | 96% | 93% |
| 2024 | 97% | 93% |
| 2025 | 95% | 93% |
2021 → 2025 · +1 sedan 2021
Kön
Män 94% -1 %-enheter n=421
Kvinnor 97% +1 %-enheter n=419
Skillnaden är inom osäkerhetsmarginalen
Ålder
18–29 år 99% +4 %-enheter n=112
30–49 år 93% -3 %-enheter n=157
50–64 år 94% -2 %-enheter n=245
65+ år 98% +3 %-enheter n=326
840 svarande
Närhet till sjukvård
94%Rikssnitt: 94% Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Täby | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 90% | 93% |
| 2022 | 91% | 93% |
| 2023 | 95% | 94% |
| 2024 | 93% | 94% |
| 2025 | 94% | 94% |
2021 → 2025 · +3 sedan 2021
Kön
Män 91% -2 %-enheter n=421
Kvinnor 96% +2 %-enheter n=421
Ålder
18–29 år 87% -7 %-enheter n=112
30–49 år 92% -2 %-enheter n=156
50–64 år 97% +3 %-enheter n=245
65+ år 97% +4 %-enheter n=329
842 svarande
Tillgång till vård i närheten
96%Rikssnitt: 88% +7 %-enheter Visa hur olika grupper svarat Dölj uppdelningen
| År | Täby | Riket |
|---|---|---|
| 2021 | 96% | 90% |
| 2022 | 96% | 88% |
| 2023 | 96% | 88% |
| 2024 | 96% | 89% |
| 2025 | 96% | 88% |
2021 → 2025 · −1 sedan 2021
Kön
Män 96% 0 %-enheter n=413
Kvinnor 95% 0 %-enheter n=413
Skillnaden är inom osäkerhetsmarginalen
Ålder
18–29 år 96% 0 %-enheter n=106
30–49 år 95% -1 %-enheter n=155
50–64 år 97% +1 %-enheter n=241
65+ år 96% 0 %-enheter n=324
Skillnaderna är inom osäkerhetsmarginalen
826 svarande