Statistik från SCB
Dalarnas län
Folkmängd, befolkningsutveckling och åldersstruktur i Malung-Sälen, med jämförelse mot Sverige. Statistik från SCB.
Folkmängd
10 192
31 december 2025
Förändring på fem år
+0,1 %
2020–2025
Sverige: +2,2 %
Beräknat av sverige.fyi från SCB-data
Befolkningsutveckling
Folkmängd den 31 december varje år, 2015–2025.
| År | Invånare |
|---|
| 2015 | 10 036 |
|---|
| 2016 | 10 091 |
|---|
| 2017 | 10 114 |
|---|
| 2018 | 10 106 |
|---|
| 2019 | 10 138 |
|---|
| 2020 | 10 177 |
|---|
| 2021 | 10 218 |
|---|
| 2022 | 10 258 |
|---|
| 2023 | 10 260 |
|---|
| 2024 | 10 254 |
|---|
| 2025 | 10 192 |
|---|
Åldersstruktur
Andel av befolkningen i varje femårsgrupp, 2025.
Malung-Sälen Sverige
Hovra, eller ge diagrammet tangentbordsfokus och stega med vänster- och högerpil.
| Ålder | Malung-Sälen · Andel | Malung-Sälen · Antal | Sverige · Andel | Sverige · Antal |
|---|
| 0–4 år | 3,8 % | 384 | 4,9 % | 522 283 |
|---|
| 5–9 år | 4,7 % | 477 | 5,6 % | 598 642 |
|---|
| 10–14 år | 4,8 % | 488 | 5,9 % | 624 495 |
|---|
| 15–19 år | 5,3 % | 543 | 6,0 % | 634 336 |
|---|
| 20–24 år | 4,6 % | 470 | 5,7 % | 602 824 |
|---|
| 25–29 år | 5,0 % | 514 | 5,8 % | 618 019 |
|---|
| 30–34 år | 6,2 % | 633 | 7,0 % | 745 695 |
|---|
| 35–39 år | 6,1 % | 623 | 7,1 % | 756 657 |
|---|
| 40–44 år | 5,5 % | 556 | 6,3 % | 667 164 |
|---|
| 45–49 år | 5,5 % | 562 | 6,0 % | 638 977 |
|---|
| 50–54 år | 6,6 % | 671 | 6,3 % | 667 467 |
|---|
| 55–59 år | 7,2 % | 732 | 6,3 % | 663 165 |
|---|
| 60–64 år | 6,8 % | 693 | 5,9 % | 630 264 |
|---|
| 65–69 år | 6,6 % | 672 | 5,2 % | 550 159 |
|---|
| 70–74 år | 6,2 % | 629 | 4,8 % | 505 291 |
|---|
| 75–79 år | 6,4 % | 655 | 4,7 % | 496 130 |
|---|
| 80–84 år | 4,6 % | 464 | 3,6 % | 379 771 |
|---|
| 85–89 år | 2,6 % | 266 | 1,9 % | 196 920 |
|---|
| 90–94 år | 1,1 % | 117 | 0,8 % | 82 062 |
|---|
| 95–99 år | 0,3 % | 32 | 0,2 % | 22 225 |
|---|
| 100 år eller äldre | 0,0 % | 3 | 0,0 % | 2 988 |
|---|